Lidé souhlasí se zvýšením mateřské, 13. důchody ale odmítají

25. 1. 2010 – 6:10 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé souhlasí se zvýšením mateřské, 13. důchody ale odmítají
Mateřská a 13 důchody očima lidí, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ze zvažovaných vládních a poslaneckých návrhů zákonů, které bude projednávat Poslanecká sněmovna, odmítá většina respondentů exkluzivního průzkumu společnosti SANEP nejen zrušení stravenek, posílení mise našich vojáků v Afghánistánu, ale i dotování přímých plateb zemědělcům a 13. důchody. Naopak většina respondentů souhlasí se zvýšením mateřské, zrušením zdravotnických poplatků, zavedením progresivní daně z příjmu (čím vyšší příjem, tím vyšší daň) a se zachováním stávajících platů zaměstnanců veřejného sektoru (hasičů, policistů, učitelů apod.).



Z průzkumu lze vyvodit, že většina české populace je nakloněna zejména podpoře produktivní části obyvatel, přičemž je patrná zejména podpora mladých rodin, ale i státních zaměstnanců. S tím  koresponduje i snaha o zachování daňově zvýhodněných stravenek, které jsou přínosem jak pro zaměstnance, tak pro malé živnostníky.

Naopak je však možné pozorovat zjevnou neochotu k podpoře seniorů, což by mohlo naznačovat, že si většina veřejnosti uvědomuje důsledky hospodářské krize a obává se dalšího prohlubování zadlužování státní kasy. V této souvislosti se tedy většina lidí evidentně spíše přiklání k podoře produktivní části obyvatel než k podpoře seniorů.

V každém případě je možné pozorovat, že respondenti již velice pečlivě volí mezi větším a menším zlem z hlediska jejich vnímání aktuální finanční situace státního rozpočtu. Jako jistou dávku solidarity však lze vnímat většinovou podporu zrušení zdravotnických poplatků, které se v oblasti výdajů dotýkají zejména seniorské části populace.
Jak vyplývá z průzkumu, který se zaměřil na zjišťování názorů veřejnosti ve vztahu k některým již předloženým či zvažovaným vládním a poslaneckým návrhům zákonů, 61,4% dotázaných souhlasí se zvýšením mateřské. Ta byla přitom snížena zhruba o pětinu v minulém roce v rámci vládního úsporného balíčku.

Nadpoloviční většina (57,7%) respondentů rovněž vyjádřila souhlas i s dalším návrhem levice, a to se zavedením progresivní daně z příjmu (čím vyšší příjem, tím vyšší daň), tedy s tzv. milionářskou daní. Většinový souhlas panuje i se zachováním stávajících platů zaměstnanců veřejného sektoru, tedy hasičů, policistů, učitelů apod., s čímž souhlasí 62,2% dotázaných. Obdobně tomu je i v případě návrhu levice na zrušení zdravotnických poplatků, které by uvítalo 60,4% dotázaných.

V opačné pozici vůči souhlasným návrhům levicového spektra Poslanecké sněmovny je však návrh na vyplacení 13. důchodů, s nímž nesouhlasí 62,2% dotázaných. Stejně tak panuje většinový nesouhlas s opětovným návrhem na zrušení stravenek, respektive jejich daňového zvýhodnění, s čímž nesouhlasí 62,1% dotázaných. Vládou zvažované posílení české mise v Afghánistánu o sto vojáků pak nemá podporu 53,7% dotázaných.

Na dva vyrovnané názorové tábory rozděluje respondenty návrh na dotování přímých plateb zemědělců, jako je tomu např. ve Francii. V tomto případě vyjádřilo souhlas s návrhem 41,8% respondentů, a naopak proti hlasovalo 40,5% dotázaných.

Kam dál?
- Jak si zajistit slušnou mateřskou
- Nemocenská i mateřská v roce 2010 dočasně klesne - prý na rok
- Ženy utíkají před krizí na mateřskou dovolenou

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.11.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 24,070 24,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články