Lidé se stěhují z velkých měst na venkov
16. 11. 2007 – 9:58 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Po roce 2000 se začínají lidé více stěhovat. Pokračuje trend devadesátých let, opouštějí velká města a stěhují se do menších obcí v jejich okolí. Prokázala se silná závislost na růstu bytové výstavby, ale také na vývoji nezaměstnanosti. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Nezaměstnanost v září mírně poklesla, nejvíce poklesla u žen
Nezaměstnaných je v ČR nejméně za deset let
Nezaměstnané povede do práce osobní doprovod z úřadu práce
Nezaměstnanost v září 2007 poklesla, práce je víc
Mzdy rostou, ale Češi se k manuální práci nehrnou
Výše minimální mzdy se v Evropě výrazné liší
Ve všech městech nad 50 tisíc obyvatel je počet vystěhovalých vyšší než počet přistěhovalých. Pouze v 15 ze 131 měst nad 10 tisíc obyvatel převažuje počet přistěhovalých nad vystěhovalými.
Výrazně nejatraktivnějším region em pro stěhování je Středočeský kraj , neustále se zvyšuje počet přistěhovalých z Prahy (v roce 1996 5818 osob, v roce 2006 už 13261). Vysoký úbytek obyvatel stěhováním u Karlovarského kraje, od roku 2002 tak kraj ztrácí více než 4,5 promile ročně.
Výrazně vyšší je migrace mladých lidí (20–34 let) a vysokoškoláků , odcházejí nejvíce z Karlovarského a Ústeckého kraje. Ke krajům s největšími problémy se zaměstnanost í mladých v posledních 5 letech patří kraje Ústecký a Moravskoslezský. K patrnému zvýšení nezaměstnanosti mladých došlo v kraji Karlovarském, který ještě před 5 lety patřil ke krajům s nižší nezaměstnaností. Naopak nezaměstnanost nejmladších se snížila nejvíce v kraji Olomouckém.
V posledních 2 letech stoupá zaměstnanost ve zpracovatelském průmysl u, nejvíce pak v Libereckém kraji, podíl v roce 2006 43 % ze všech zaměstnaných patří k nejvyšším mezi regiony EU.
V nepodnikatelské sféře jsou mediánové mzdy ve všech krajích vyšší než ve sféře podnikatelské, jedinou výjimkou byla v 1.pololetí 2007 Praha.
V podnikatelské sféře upoutá zaostávání mzdové hladiny krajů Karlovarského, Pardubického, Vysočiny, Královéhradeckého, Jihočeského a Zlínského – polovina zaměstnanců v těchto krajích pobírala hrubou měsíční mzdu nižší než 18 000 Kč.
Mzdy žen se nejvíce blíží mzdám mužů v Praze (86 %) a Libereckém kraji (85 %), největší odstup je v kraji Moravskoslezském (74 %). Jedná se o medián v podnikatelské sféře ve 2.čtvrtletí 2007.
Stále klesá poměr důchod ů a hrubých mezd, výjimkou je Karlovarský kraj, kde se podíl zvýšil a dosáhl nejvyšší úrovně ze všech krajů ČR (40,8 %). Nejvyšší kapacity domovů a penzionů pro důchodce v přepočtu na osoby důchodového věku jsou v Ústeckém a Zlínském kraji, nejnižší v Praze.
FOTO: sxc.hu