Kvůli chybějící legislativě u nás jezdí stále milion aut s přetočeným tachometrem
13. 7. 2010 – 20:15 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Statistiky společnosti Cebia ukazují, že v Česku kvůli nedostatečné legislativě jezdí zhruba jeden milion aut s podvodně přetočeným tachometrem. V úterý proto vyzvala ke změně zákonů podle vzoru některých zahraničních zemí.
Chybějící zákonná úprava vede podle Cebie k tomu, že soukromé firmy nabízejí stáčení tachometrů veřejně a že na českém internetu lze bez problémů koupit software a vybavení, díky kterému si řidiči mohou sami doma stav tachometru upravit. A to za pár stokorun.
Podle výkladu ministerstva dopravy a dalších státních institucí lze sice nyní postihovat přetáčení tachometru podle paragrafu o trestném činu podvodu. Jedná se totiž o podvod, při kterém kupujícímu, uvedenému v omyl, vznikne škoda vyšší než 5000 korun daná domněnkou o lepším stavu vozidla, než by odpovídal vyššímu stavu najetých kilometrů. "Ve skutečnosti není znám žádný případ, kdy by se policii takto definovaný trestný čin podařilo dokázat a kdy by soudy někoho odsoudily. To vede v praxi k tomu, že je přetáčení tachometrů zcela legální," tvrdí Cebia.
<%Anketa97%>
Stočený tachometr je nebezpečný podvod
Jedná se přitom o velmi závažný podvod i z hlediska bezpečnosti provozu automobilu s manipulovaným tachometrem. Kromě neoprávněného obohacení prodávajícího totiž kupujícímu vzniká v tomto případě řada dalších ekonomických a bezpečnostních rizik. "Pomineme-li vyšší náklady na údržbu vozidla než kupující původně v dobré víře očekával, může například prasklý rozvodový řemen znamenat i okamžitou nečekanou ztrátu kontroly nad vozidlem v kritické situaci. Je tedy pravděpodobné, že stáčením tachometru dochází i k naplnění podstaty trestného činu obecného ohrožení, neboť neovladatelný automobil se stává smrtící zbraní," podotýká Cebia.
Sdružení proto chce, aby manipulace se stavem tachometru i nabízení těchto služeb byly zakázány zákonem a aby prodávající musel podepsat čestné prohlášení o stavu najetých kilometrů, bez něhož by vůz prodat nemohl. Stav najetých kilometrů by se průběžně zaznamenával také při každé návštěvě STK do technického průkazu. V neposlední řadě Cebia požaduje, aby se přetáčení tachometru stalo trestným činem podobně jako v sousedním Německu, kde za to hrozí až jednoletý pobyt za mřížemi. Také v USA musí prodávající uvést do smlouvy přesný stav najetých kilometrů, jinak vůz nedostane novou registrační značku.
Zkontroluj si auto..
Čeští motoristi si mohou údaje o ojetém vozidle nyní ověřit pouze v internetovém systému Autotracer společnosti Cebia na stránkách www.zkontrolujsiauto.cz. "Systém shromažďuje informace z historie ojetého vozidla z různých zdrojů a soustředí se na sbírání průběžných stavů tachometru a servisních záznamů. Vedle toho poskytuje i ověření roku výroby, kontrolu leasingu nebo odcizení a návod na kontrolu základních identifikačních znaků vozidla," říká ředitel společnosti Cebia Martin Pajer.
-Filip Sušanka, Mediafax
Kam dál?
- Nejčastější podvody u ojetých automobilů a na co si dát pozor