Krize přinesla levnější bydlení
14. 3. 2010 – 0:01 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Ceny bydlení začaly loni po téměř dvaceti letech růstu poprvé klesat. Lidé kupují jen nemovitosti, které už existují, prodeje teprve plánovaných téměř ustaly.
Trh s byty spadl v roce 2009 na dno. Letos by se už měla situace stabilizovat. Tvrdí to alespoň odborníci realitní poradenské společnosti King Sturge. Ceny rezidenčních nemovitostí začaly loni po téměř dvaceti letech svého setrvalého růstu poprvé pravidelně čtvrtletně klesat. „Předpokládáme, že se pokles cen nemovitostí letos zastaví, v závěru roku mohou v závislosti na kvalitě a rozsahu nabídky v dané lokalitě začít ceny i mírně stoupat,“ říká analytička King Sturge Iva Nováková. Otázkou prý ale je, zda vůbec nějaké projekty budou. Developerské firmy totiž na rozdíl od minulých let zahajují výstavbu jen v ojedinělých případech, projekty zatím většinou zůstávají pouze na papíře. <%Anketa3%> rok - objem hypoték 2001 - 4,728 mld. Kč Pramen: MMR
Co neexistuje, to se neprodá
PŮJČKY NA BYDLENÍ
2002 - 22,532 mld. Kč
2003 - 36,212 mld. Kč
2004 - 51,959 mld. Kč
2005 - 72,069 mld. Kč
2006 - 100,840 mld. Kč
2007 - 142,289 mld. Kč
2008 - 120,090 mld. Kč
2009 - 73,850 mld. Kč
Klíče k dalšímu vývoji bytového trhu drží podle analytika Ondřeje Novotného v rukou banky. Týká se to jak podmínek pro hypotéky, tak šancí developerů získat od bank úvěry na nové projekty. „Stavět budou jen ti developeři, kteří dokáží splnit podmínky bank, nebo ti, kteří budou mít jiné než bankovní zdroje finančních prostředků, například vlastní peníze či kapitál soukromých investorů,“ soudí Novotný. Banky žádají v současnosti od stavitelů pro přidělení úvěru minimálně třicet procent vlastních prostředků a stejný podíl bytů prodaných ještě před zahájením stavby. Podle ředitele společnosti Century 21/Bonus Group Jana Rosáka to ale připomíná začarovaný kruh, protože kupující si zas nekoupí byt v projektu, u něhož není jisté, že se vůbec začne stavět. Lidé naopak upřednostňují nákupy již existujících bytů. Prodeje teprve plánovaných nemovitostí téměř ustaly.
Ceny klesly a rozhodují
Ceny nových bytů v Česku se podle výzkumu King Sturge snížily v roce 2009 v průměru o 7,1 procenta, v Praze o 8,2 procenta. Starší byty zlevnily loni průměrně o 9,4 procenta, v hlavním městě o 5,9 procenta. Tlak na snížení cen se bude podle odborníků objevovat na trhu i v dalším období.
Češi se navíc během hospodářské krize naučili vyjednávat o cenách nových bytů. Při jednání s developery tak můžou nakonec koupit nový byt o deset až dvacet procent levněji, než za kolik jej stavitel původně nabízel. Slevy však podle analytika Ondřeje Novotného závisí na konkrétní nemovitosti, typu projektu či lokalitě. „Samozřejmě že jsou projekty, které nezlevňují,“ konstatuje.
Cena je pro kupující klíčová. Už je tolik nelákají různé další bonusy developerů, například v podobě automobilu k pořízenému bytu. Lidé také šetří na vybavení bytů. „Kvalitní vybavení jsou schopni oželet s tím, že si byt vybaví až časem,“ míní vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí společnosti King Sturge Iva Nováková.
<%Anketa9%>
Nejvíce se staví ve středních Čechách
BYTOVÁ VÝSTAVBA V ČESKU
rok
dokončené byty
zahájené byty
2007
18 171
15 283
2008
12 497
13 724
2009
13 780
11 045
V loňském roce byla v Česku zahájena výstavba 37 319 bytů, což bylo meziročně o 14,3 procenta méně. Počet zahájených staveb tak byl loni poprvé po patnácti letech nižší než počet dokončených bytů. Nejvíce staveb za celý loňský rok firmy zahájily ve Středočeském kraji, nejméně v Karlovarském. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek meziročně klesla o 26,4 procenta. „Na vině je jednak boom před minulou změnou daně z přidané hodnoty, který vyhnal čísla bytové výstavby vzhůru, ale v současné době jde pokles nové výstavby především na vrub celkovému útlumu ekonomiky,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.
Letos se staví spíše menší projekty I v letošním roce zahájily developerské společnosti stavby nových rezidenčních nemovitostí. Jedná se ale spíše o menší projekty. Třicet bytů například nabídne projekt Pod Tyršovým vrchem v Praze 4-Michli, jehož stavbu zahájila před měsícem společnost Metrostav Development. „Prodej jsme zahájili v červnu 2009 a v současné době je prodáno a rezervováno třicet procent bytů a další jsou poptány. To je na dnešní dobu velmi pozitivní výsledek u projektu, který je ve fázi výstavby,“ říká Martina Huclová z marketingového oddělení společnosti.
(Více na Profit.cz)
Kam dál?
- Koupit byt můžete i hluboko pod tržní hodnotou. Jak na to?
- Na co si dát pozor při koupi nemovitosti
- Je vlastní bydlení skutečně rozumnou investicí?
- Jak pronajímat družstevní byt? Hlavně se vyhněte chybám!
- Vyplatí se pronajímat byt? Někdy je lepší ho prodat!
- Kdo chce hypotéku, měl by si pospíšit, půjčení peněz zdraží
- Investice do bytu: Jak nepropásnout správnou chvíli pro prodej bytu