Korupce je v Česku stejná jako v Namíbii. Jak jsou na tom okolní země?
1. 12. 2011 – 9:05 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Organizace Transparency International (TI) ve své čtvrteční zprávě o boji států s korupcí vyčinila Evropě. Podle ní korupce oslabuje snahy o vyřešení dluhové krize eurozóny, informuje agentura AFP.
Evropa se dostala podle TI do problémů "částečně kvůli neschopnosti úřadů vypořádat se s úplatkářstvím a s daňovými úniky, což jsou hlavní původci dluhové krize".
TI ve své nové zprávě hodnotí, jak si 182 zemí světa vede v boji s korupcí. Země jsou hodnoceny bodově od 0 (země s vysokou mírou korupce) do 10 (země zvládající boj s korupcí na výbornou).
Itálie například získala 3,9 bodu a umístila se na 69. místě. Řecko má 3,4 bodu a bere 80. místo.
<%Anketa80%>
Česká republika skončila s bodovým ohodnocením 4,4 na 57. místě společně s Namibií a Saúdskou Arábií. Po Slovácích (4 body a 66. místo) jsou na tom ve střední Evropě Češi nejhůře. Maďaři získali ohodnocení 4,6 a jsou na 54. místě, Poláci mají 5,5 a jsou na 41. pozici, Rakušané mají skóre 7,8 a 16. místo a Němci mají 8 bodů a 14. pozici.
Robin Hodessová, ředitelka výzkumu TI, řekla, že krize eurozóny "reflektuje špatné hospodaření s financemi, nedostatek transparentnosti a špatné nakládání se státními fondy". "Pokud je rozkrádání rozšířené, lidi to bolí na každé úrovni," dodala Hodessová s tím, že by Řím a Atény měly zabrat v boji s korupcí "mnohem více".
Na nejnižší příčce v žebříčku TI skončilo Somálsko se Severní Koreou. Obě země dostaly hodnocení 1,0.
Na druhé straně nejlépe si v boji s korupcí vede Nový Zéland (9,5 bodů). Následuje ho Dánsko, Finsko, Švédsko a Singapur.
Francie získala od TI 7 bodů a je 25., Velká Británie má skóre 7,8 a je 16., Španělsko má 6,2 bodů a je 31. Rusko skončilo s nelichotivým počtem 2,4 bodů na 143. místě. Spojené státy mají 7,1 bodů a 24. místo.
-Martin Málek | MED