Koronavirus mění investiční plány Čechů. Mnohem víc sahají po zlatu
10. 12. 2020 – 13:13 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Češi v době nejistoty sahají po bezpečných investicích, během jednotlivých vln pandemie výrazně stoupá prodej zlata.
Poptávka po fyzickém zlatě u největšího tuzemského obchodníka Golden Gate CZ stoupla při podzimních karanténních opatření meziročně více než 2,5násobně. Opakovala se tak situace z letošního jarního lockdownu, kdy zájem stoupl více než dvojnásobně. Listopadová poptávka kopírovala březnový scénář i z hlediska objemu prodaných fyzických kovů. Lidé také více využívali on-line nákup zlata a uzavírání komoditních účtů, řekl předseda představenstva společnosti Libor Brůna.
Společnost Zlaťáky v tzv. 'covidových' měsících dosahovala stoprocentní růst tržeb proti stejnému období v loňském roce. "Je vidět, že Češi berou ekonomické hrozby vyplývající z krize způsobené covidem velmi vážně a připravují se na budoucnost, drahý kov je jedno z konzervativních aktiv," uvedl předseda představenstva společnosti Lukáš Jankovský.
Poptávka po zlatě se v posledních několika měsících stabilizovala a normalizovala, což byla reflexe na zprávy o vakcínách, doplnil statutární ředitel akciové společnosti Zlato David Marášek. Prudký nárůst ceny zlata v posledních deseti dnech na současných 1860 dolarů podle něj jasně dokumentuje, že se rizikové prémium zlata znovu vrací, a to v souvislosti s očekávanou třetí vlnou pandemie, která by měla udeřit v polovině ledna. "V souvislosti s ní očekáváme, že poroste jeho cena i poptávka po něm," odhadl.
Historicky nejvyšší ceny drahých kovů
Podstatnou informací pro srovnání vývoje tržeb a samotného rozhodování při nákupu zlata či stříbra je podle Jankovského vývoj cen. V březnu 2018 se trojská unce zlata obchodovala za 28 000 Kč, v roce 2019 to bylo 30 500 Kč a v březnu letošního roku to bylo 45 000 Kč.
Z růstu tržeb společnosti Zlaťáky vyplynulo, že ani historicky nejvyšší ceny drahých kovů neodradily české investory od zařazení zlata do svého portfolia, a to především kvůli obavám z budoucnosti. Část tuzemských investorů vyčkávala na větší cenovou korekci, která přišla v listopadu. Cena zlata se v listopadu propadla na úroveň 1760 USD za unci, což okamžitě probudilo čekajících investory k nákupu. "V listopadu jsme zaznamenali 25procentní růst tržeb proti říjnu," dodal Jankovský.
Brůna upozornil, že od března firmy bojují s propadem likvidity na všech trzích. Poptávka po fyzickém kovu v kombinaci se zavřením klíčových švýcarských sléváren paralyzovaly dodávky kovu na několik týdnů. Na podzim podle něj dokázaly dodávat drahé kovy jen ty firmy, které se na tuto situaci připravily a měly předem zajištěné objemy kovu. Cena zlata v amerických dolarech za poslední rok stoupla o více než 25 procent a v současnosti se troyská unce na burze prodává za 1863 dolarů.