Katastr nemovitostí v novém ohrozí váš majetek!
11. 3. 2012 – 21:33 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Vláda připravuje nový zákon o Katastru nemovitostí. Pokud projde v současné navrhované podobě, ohrozí majetek všech majitelů nemovitostí. Chcete také přijít o svůj byt? Stačí drobné změny v zákoně a zvýší se ochrana vlastnictví. Kdo se jim brání?
Katastr nemovitostí eviduje vlastnické a další vztahy k nemovitému majetku – pozemkům, stavbám i bytovým jednotkám. V současnosti není jeho podoba ideální. Když koupíte byt v dobré víře, můžete o něj přijít. Navrhovaná podoba je ale ještě horší. Když byt vlastníte, může vám být bez náhrady zcizen i bez vašeho vědomí.
Současná legislativa negarantuje, že záznam v Katastru nemovitostí je pravdivý. Pokud si jako kupující nezjistíte skutečný stav pořizovaného nemovitého majetku, můžete o něj přijít. Právoplatný majitel, ten, který byl o majetek nezákonným způsobem připraven (např. podvodem), se může domoci svých práv u soudu a veškeré následné převody se anulují. To se ale má změnit.
Zatímco dnes je ve výhodě majitel a v případě podvodu se může dočkat přepsání majetku zpět na svou osobu, podle navrhované podoby zákona o katastru nemovitostí bude ve výhodě kupující. Pokud nabyde majetek v „dobré víře“, nikdo mu ho již neodebere. Na jednu stranu se jedná o zvýšení jistoty pro kupujícího, ale…
Již dnes jsou v řešení desítky soudních sporů, kdy byl neoprávněným způsobem (např. na základě zfalšované kupní smlouvy) převeden majetek na podvodníka, který ho vzápětí prodal, inkasoval peníze a zmizel. Původní, okradený majitel se domáhá navrácení zcizeného majetku. V současné podobě má šanci nemovitost získat zpět – a také ji po letech soudních sporů zpravidla získá.
Novela zákona nahraje podvodníkům ještě více. Podle návrhu nebude mít původní majitel šanci na odvolání – a to ani u soudu. Podle advokátky Hany Marvanové se jedná o ustanovení odporující Ústavě. Majitel nemovitosti se ani nebude muset dozvědět, že se cokoli s jeho nemovitostí děje. Od Katastru nemovitostí dostane až oznámení, že jeho nemovitost byla převedena. A v tom okamžiku již nebude mít na odvolání zákonný nárok.
Převést nemovitost či vložit do Katastru nemovitostí jiná práva bez vědomí majitele přitom ani dnes není větší problém. Katastr nemovitostí nezkoumá pravost předložených listin, ale jen jejich formální náležitosti, navíc za majitele může jednat na základě notářsky neověřené plné moci kdokoli. Stejně tak i v případě notářského zápisu o prodeji nemovitosti notář nezkoumá (ani neručí za) pravost předložených dokumentů, a tak se stačí prokázat kradeným či padělaným občanským průkazem a nemovitost převést.
Ukradení majetku je skutečně snadné. Svědčí o tom např. případ, kdy byl vyveden majetek, který byl zaplombován v rámci trestního řízení. Přímo „před očima“ policie byl vyveden notářským zápisem. Podle Hany Marvanové následně trvalo několik let, než se ho podařilo vrátit zpět. A podle nového zákona to možné ani nebude.
Nemusí se jednat ani o trestný čin a majitel může přijít o práva, aniž by se o tom dozvěděl. Tak kupříkladu v jedné nejmenované obci na základě jistého ustanovení stavebního zákona zatížili 130 nových domků předkupním právem ve prospěch obce. Majitelé se o tom dozvěděli až při pokusu o prodeji, který se nezdařil právě z důvodu předkupního práva.
V případě podvodu je postup skutečně jednoduchý. Zpravidla podvodník uzavře smlouvu o pronájmu části nemovitosti. Tím zjistí nejen kompletní údaje o vlastníkovi, které ostatně může získat i z náhledu do katastru, ale i majitelův „vzorový podpis“. Podvodník následně zfalšuje kupní smlouvu, zanese ji do katastru a majetek vzápětí urychleně prodá třetí osobě.
-Petr Zámečník | Více se dočtete na Hypoindex.cz