Jste si jisti, že pijete kvalitní víno?
19. 4. 2007 – 10:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Státní zemědělská a potravinářská inspekce vydala v minulém roce přes 11 tisíc zákazů výroby či prodeje potravin z důvodu zdravotní závadnosti nebo špatného či klamavého označení v celkové hodnotě 50 milionů korun. Celá třetina zákazů se týkala výrobků živočišného původu – masných a mléčných výrobků, vajec a ryb.
SZPI se více zaměřovala na kontroly v maloobchodní síti (přes dvě třetiny), z toho snad vyplývá i to, že u výrobců padlo pouze 85 zákazů v hodnotě 5 milionů, zbytek zaplatili prodejci. Nejhůře dopadly výrobky živočišného původu, dále pak čokoláda, cukrovinky a pečivo. V případě čokolády z 21 vzorků nevyhovělo 5, z nichž čtyři pocházely od výrobců z EU.
Potraviny živočišného původu sice zaznamenaly největší počet zákazů, nicméně nejvíce za pozastavení prodeje zaplatili výrobci vín a to celých 15 milionů. Obsah lahví neodpovídal tomu, co bylo deklarováno na etiketách. To jistě není dobrá zpráva pro milovníky tekutého hroznového vína.
Dobrou zprávou nicméně je, že za posledních šest let klesl podíl nedostatků v označování a odrůdové pravosti konzumních brambor ze 40 na 10 procent. „Na základě těchto výsledků lze konstatovat, že po zavedení pravidelných kontrol došlo k výraznému jakostnímu posunu na trhu konzumních brambor a to především proto, že sledování tohoto znaku se stalo pravidelným, vešlo v obecnou známost u podnikatelské veřejnosti a patrně i díky relativně citelným sankcím, které byly při zjištění nevyhovujících šarží vůči kontrolovaným osobám uplatněny,“ uvádí se ve výroční zprávě SZPI. Nicméně, jakost tuzemských brambor byla v porovnání s dovozovými znatelně horší.
Obecně se inspekce zaměřila nejvíce na čerstvé ovoce a zeleninu, konzumní brambory, cukrářské výrobky, výrobky studené kuchyně, pečivo a víno. Nejrizikovější potraviny uvádíme v tabulce:
Výrobek
% vadných v kontrolovaném množství
včelí med
60,4
čokoláda a cukrovinky ,
51,4
víno
43,7
houby
41,5
mrazírenské výrobky
39,0
drůbež, králíci, vejce
36,0
čerstvá zelenina
33,8
Relativně méně nedostatků bylo zjištěno v těchto výrobků:
Výrobek
% vadných v kontrolovaném množství
pivo
2,4
mlýnské obilné výrobky
14,8
suché skořápkové plody
15,4
nealkoholické nápoje
16,7
zvláštní výživa
19,6
balírenské výrobky
20,2
mléčné výrobky
22,5
pekařské výrobky
24,4
Podle výroční zprávy SZPI došlo k mírnému nárůstu podnětů, přičemž přes 80 procent těchto podnětů přišlo od spotřebitelů. Poměrně velká část jich byla anonymních. Nejčastějším předmětem stížností byla nevyhovující jakost potravin, jejich zdravotní závadnost, hygienické nedostatky v prodejnách, prodej potravin s prošlou dobou použitelnosti a minimální trvanlivosti, dále nevyhovující označování potravin a přelepování dat spotřeby na obalech. Nejčastěji si spotřebitelé stěžovali na maso a masné výrobky, pečivo, vejce, čerstvou zeleninu, mléčné výrobky, čerstvé ovoce a brambory.
- zdroj: sos a Celá výroční zpráva Státní zemědělské a potravinářské inspekce za rok 2006 -