Jaké jsou praktiky vymáhacích agentur? Co mohou a nemohou?

2. 12. 2018 – 9:51 | Spotřebitelé | red | Diskuze:

Jaké jsou praktiky vymáhacích agentur? Co mohou a nemohou?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Některé inkasní agentury jsou schopné udělat téměř cokoliv, aby vymohly od dlužníka peníze. Nebojí se vzbudit dojem, že pokud dluh ihned nezaplatíte, navštíví vás v krátké době exekutor. Přitom často vymáhají více, než na kolik mají podle zákona právo. Jaké triky používají a na co si dát pozor?

Spotřebitelé i podnikatelé se mohou dostat do situace, že nevrátí půjčené peníze včas svým věřitelům. Buď na zaplacení dluhu zapomněli, nebo v současnosti nemají prostředky na splacení. Věřitelé zpravidla své pohledávky nevymáhají sami. Dluhy, které jsou po splatnosti více než několik měsíců, předávají k vymáhání specializovaným společnostem, tedy inkasním agenturám. Věřitel agenturu buď vymáháním pohledávky pověří, nebo jí pohledávku postoupí. Souhlas dlužníka k tomu nepotřebuje. „Pokud dostanete dopis od inkasní agentury, vyžádejte si od ní potvrzení o tom, že agentura převzala vymáhání dluhu od původního věřitele. Úhrada dluhu nesprávnému subjektu totiž nezbavuje dlužníka povinnosti splnit závazek svému věřiteli,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Vymahači mají povinnost prokázat existenci pohledávky a její jednotlivé složky. Inkasní agentury kromě jistiny požadují úroky z prodlení, smluvní pokuty nebo náklady na vymáhání a poplatky za administraci pohledávky. Nejvyšší soud ČR přitom již dříve rozhodl, že náklady vymahačů nelze zahrnout do náhrady škody, takže na ně věřitel nemá nárok. Dlužník by si měl vždy v klidu ověřit, co zaplatit musí a na co už inkasní agentura nárok nemá.

Za účelem efektivního vymáhání pohledávky se inkasní agentury často pohybují na hraně zákona. Hlavním prostředkem nátlaku bývá neustálé obtěžování telefonickými hovory a zasílání elektronických i písemných upomínek. Cílem je dlužníka vystrašit, aby bez přemýšlení jakoukoliv pohledávku bezodkladně uhradil. Dopisy mají často vzbudit dojem, že o věci rozhoduje soud nebo peníze již vymáhá exekutor. „K pověření soudního exekutora vedením exekuce zákon vyžaduje existenci vykonatelného exekučního titulu, kterým je například rozsudek, platební rozkaz, rozhodčí nález, výkaz nedoplatků nebo notářský zápis se svolením k vykonatelnosti. Rozsudek a platební rozkaz vydává soud, rozhodčí nález rozhodce, výkaz nedoplatků zdravotní pojišťovna a notářský zápis se svolením k vykonatelnosti sepisují dlužník a věřitel u notáře,“ vyjmenovává Lukáš Zelený.

Inkasní agentury jsou si vědomy toho, že jim zákon nepřiznává žádná zvláštní oprávnění. Ke vstupu do obydlí jsou oprávněni pouze exekutoři nebo soudní vykonavatelé podle pravidel předem daných zákonem. „V případě, že by se pracovník inkasní agentury pokusil vstoupit do vašeho obydlí nebo vás fyzicky napadl, doporučujeme ihned kontaktovat Policii ČR na tísňové lince,“ doporučuje Lukáš Zelený.

Poradna spotřebitelské organizace dTest se často setkává s dopisy, které dlužníkům zasílají inkasní společnosti. Na první pohled se některé upomínky tváří jako rozhodnutí soudu. Obsahují spisovou značku, hlavičku a dokonce i odůvodnění. Tučným a velkým písmem jsou zvýrazněna slova rozhodnutí a platební rozkaz. Až při podrobném přečtení se lze dozvědět, že se inkasní společnost rozhodla ke zpracování návrhu soudu na vydání platebního rozkazu. „Zachovejte si chladnou hlavu, všechny dokumenty si důkladně prostudujte, s inkasní agenturou komunikujte a případně se poraďte s odborníkem,“ uzavírá Lukáš Zelený.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.10.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,380
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články