Jak se bude dál dařit naší ekonomice nikdo neví
21. 8. 2011 – 21:56 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Podle Miroslava Kalouska (TOP09) v současné době kvůli zpomalení ekonomiky eurozóny není možné přesněji určit vývoj českého hrubého domácího produktu (HDP) v příštím roce. Ministr financí a místopředseda strany TOP 09 to uvedl v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce.
Kalousek připomněl, že rozpočet na příští rok počítá s dubnovou prognózou ministerstva financí. Ta předpokládala růst HDP o 2,3 procenta, v červenci ministerstvo financí výhled růstu ještě o 0,2 procentního bodu zvýšilo. „V tuto chvíli ale hrozí české ekonomice zpomalení, s nejvyšší pravděpodobností bude ekonomický růst nižší. Na vině je hospodářské zpomalení v členských zemích eurozóny,“ upozornil.
Bohuslav Sobotka (ČSSD) se domnívá, že prognóza ministerstva financí na příští rok vzhledem k zpomalení ekonomiky eurozóny bude příliš optimistická. „Potřebujeme realistický odhad vývoje ekonomiky,“ zdůraznil předseda ČSSD. Kvůli turbulencím a nestabilitě finančních trhů by podle něj vláda měla zrušit či odložit daňovou reformu a druhý pilíř, současně by měla zakročit i proti švarc systému.
Podle Sobotkova názoru by se vláda měla zejména soustředit na finance pocházející z fondů Evropské unie (EU) a na situaci na pracovním trhu.
Radek Špicar, viceprezident pro hospodářskou politiku a konkurenceschopnost ze Svazu průmyslu a dopravy se vyslovil pro diverzifikaci exportu. Česká republika by se v této otázce měla soustředit zejména na region Jihovýchodní Asie, Kazachstán či Rusko. Praha by měla posílit i ekonomickou diplomacii. „Je to úkol na řadu let,“ poznamenal k diverzifikaci vývozu Sobotka.
Sobotka vyslovil souhlas se zavedením daně z finančních transakcí, který v tomto týdnu navrhl francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová. Podle jeho názoru by tato daň představovala dobrý zdroj financí na boj proti rozpočtovým deficitům. Předseda ČSSD je i pro harmonizaci daňového základu v rámci eurozóny. „Je to dobrá prevence proti daňové soutěži, která vede k vysokým schodkům,“ dodal.
S návrhem Sarkozyho a Merkelové ale nesouhlasí Kalousek, podle kterého by silnější koordinace hospodářské politiky a harmonizace přímých daní vedla k ztrátě nejen rozpočtové ale i státní suverenity.
-Simone Radacicova | MED
Kam dál?
- Jan Švejnar: Před hrozbou krize by pomohlo další zadlužení