Hypotéky jsou nejlevnější v historii! Oproti loňsku ušetříte stovky korun měsíčně
14. 8. 2013 – 21:18 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Vzít si hypotéku nebylo nikdy v historii výhodnější. Úrokové sazby totiž sestoupily rekordně nízko a příliš klesat už nebudou. Naopak. Lidé, kteří nyní zaváhají, mohou v budoucnu litovat. Pro ty, kteří uvažují, že současné příznivé situace chtějí využít, přinášíme několik rad, na co se při výběru hypotéky soustředit.
"Máme nízké úrokové sazby a hypotéku můžeme nyní pořídit za poměrně příznivou cenu. Rozhodně ji pořídíme levněji, než třeba před rokem. Dneska ty sazby jsou totiž asi o 0,7 % nižší, čemuž odpovídá úspora na splátce asi 700 korun měsíčně," popsal odborník Petr Syrový. Úroková sazba je tak nyní vůbec nejnižší v historii.
TIP: Hypotéka se může proměnit v noční můru
Budou hypotéky ještě levnější?
Sazby klesaly několik měsíců po sobě a logická otázka tak zní, zda není dobré počkat, až se dostanou ještě níže. Odpověď přitom není jednoznačná. Může to vyjít, ale taky se zle vymstít.
"Jestli budou ještě klesat, tak jen o nějakou tu desetinku. Může se tedy stát, že bude ještě levněji, ale jen o trošku. Na druhou stranu se může také stát to, že bude dráž a ne jen o trošku, ale docela o hodně," vysvětluje Syrový.
Kalkulačka - Hypoteční úvěr
Ti, kteří o hypotéce uvažují a nechtějí takto riskovat, by tedy měli příznivých podmínek využít co nejrychleji. Aby však z příznivé sazby vytěžily maximum, musí si dát při sjednávání hypotéky pozor na jednu důležitou věc. Tou je doba fixace úrokové sazby.
Tato doba totiž udává čas, po který se naše úroková sazba nezmění. Možností přitom lidé mají několik, buď fixace vůbec nevyužijí a budou mít sazbu zcela proměnlivou, nebo si podmínky zafixují třeba i na tři, pět či deset let. "Právě proto, že hrozí, že úrokové sazby porostou nahoru, tak doporučujeme volit delší fixace. Například ty desetileté," radí odborní Finančního rádce.
Důležité také je prostudovat nabídky jednotlivých bank. Ty sice mohou na první pohled působit velmi podobně, v případě hypotéky se však sebemenší odchylka velmi projeví. "Každá desetina úroku je poměrně důležitá. Představte si, že si berete 2 miliony korun, tak desetina procenta jsou dva tisíce ročně na úrocích," vysvětluje Syrový.
Zadní vrátka ze závazku
Na paměti bychom také měli mít to, že se pořízením hypotéky zavazujeme platit pravidelné splátky i po několik desetiletí. To, že máme dnes vysoké příjmy přitom nemusí znamenat, že za určitý čas to nebude jinak. Banky sice jsou ochotny svým klientům splácení na určitou dobu přerušit, vše se však řeší v individuální rovině a není dobré se na to spoléhat.
Mnohem lepší je se na takovou možnost sám připravit. Hypotéku tedy není dobré vzít si úplně na doraz, ale vždy si držet finanční rezervu. "Daleko lépe se vám bude žít, když bude mít hypotéku i nějaké peníze na účtu," potvrzuje Syrový s tím, že rovněž doporučuje hypotéky s delší dobou splatnosti, čímž mají lidé menší splátku. "Rozdíl, který vám vznikne, pak neutratit a naopak spořit a vytvářet si rezervu," dodal.