Herní průmysl po celém světě úspěšně roste
31. 5. 2007 – 6:32 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Praha, 31. května 2007 – Nejnovější průzkum společnosti Ernst & Young ukazuje, že herní průmysl je celosvětově na vzestupu a láká miliardové investice.
Odvětví v minulém roce prošlo díky investicím do rozvoje i díky realizovaným fúzím a akvizicím významnou transformací a dnes je opravdu globalizované. Dokazuje to i skutečnost, že i když jsou Spojené státy stále zemí s největším počtem kasin na světě, nejrychleji toto odvětví roste v Asii.
Zpráva Gaming Bulletin vychází z průzkumu prováděného pravidelně již 25 let, jenž se letos poprvé zaměřil nejen na USA, ale zjišťoval situaci v tomto odvětví v globálním měřítku.
„Státy i obce vnímají herní průmysl stále více jako účinné lákadlo, které jim pomůže získat turisty a povzbudí rozvoj zábavního průmyslu i celé ekonomiky,“ říká Brian Ford, vedoucí expertní skupiny Ernst & Young pro herní průmysl. „Neočekávám, že by se v nejbližší době našlo něco, co by jeho růst zbrzdilo,“ předpověděl Ford.
Macao novým centrem herního průmyslu
Největší růst zaznamenal herní průmysl v poslední době v Asii. Historického úspěchu dosáhlo především Macao, kde se v roce 2006 podařilo tržby zvýšit o 23 %. Se 6,9 mld. USD tak Macao těsně předstihlo i Las Vegas (6,7 mld. USD). Také v následujících 12 až 24 měsících se v tomto regionu očekává velký růst, mimo jiné díky tomu, že v roce 2009 by se první kasina a herny měly objevit v Singapuru. Dokonce i Japonsko zvažuje zda nezrušit letitý zákaz hraní.
„Macao loni v tržbách předhonilo Las Vegas, dosavadní Mekku herního průmyslu. Také pokud jde o počet heren a dalších podobných zařízení, ztratila Severní Amerika své prvenství,“ uvedl Ford. Dodal, že Spojené státy s 1 496 kasiny a hernami sice zůstávají i nadále zemí s největším počtem těchto zařízení na světě, zbytek světa je však v jejich počtu předčil – mimo USA je 1 822 zařízení a přibývají podstatně rychleji než v Severní Americe. „Nicméně i nadále jsou investice, které do tohoto odvětví ve Spojených státech plynou, obrovské a americké podniky díky fúzím a akvizicím expandují na nové trhy, především do Evropy a Asie,“ doplnil Ford.
Herní průmysl je na vzestupu i v dalších částech světa, např. v Jižní Americe, kde si rozhodující postavení drží Argentina se 79 kasiny, nebo v Africe, jíž dominuje Jihoafrická republika se 44 kasiny a 37 599 hracími automaty. Zpráva Ernst & Young předpokládá, že v nejbližších několika letech lze očekávat masivní rozvoj tohoto odvětví také v Rusku, které má už dnes nejvíce kasin (169) ze všech východoevropských zemí, a v Indii, a to i přes legislativní omezení, jež expanzi herního průmyslu v obou těchto zemích omezují.
Legislativní změny se chystají i na vyspělejších trzích, např. ve Velké Británii, která má dlouholetou tradici sportovního sázení a hraní. Nový zákon by měl být zárukou kontrolovaného rozvoje tohoto odvětví. Na jeho základě bude uděleno 17 nových licencí, z toho jedna na kasino v lasvegaském stylu, které by mělo vzniknout v Manchesteru.
Další výsledky průzkumu
V letošním a příštím roce by tržby australského herního průmyslu měly dosáhnout 3 mld. USD.
Pokud jde o jednotlivé australské státy, nejvíce lidé hrají a sázejí v Novém Jižním Walesu, kde výdaje dosáhly částky 5 429 mil. USD, na druhém místě pomyslného žebříčku se umístila Victoria se 3 428 mil. USD.
Ve francouzských kasinech lidé vloni vyhráli 3 459 mil. USD.
Mezi jednotlivými francouzskými regiony vede Provence-Alpy-Cote d’Azur s výhrami ve výši 583 mil. USD.
Přibližně 40 % HDP Macaa pochází z herního průmyslu.
V roce 2006 utržil tamější herní průmysl 6 869 mil. USD.
Nějaké formě hazardu se ve Velké Británii věnuje 66 % dospělé populace.
Ve Spojených státech herní průmysl v roce 2005 vydělal 84,7 mld. USD.
Nejvíce se hraje v Nevadě, kde tržby dosáhly v roce 2006 částky 12 194 mil. USD