Francie nabízí půjčku na bydlení s nulovým úrokem

12. 3. 2015 – 0:34 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Francie nabízí půjčku na bydlení s nulovým úrokem
Půjčka s nulovými úroky je půjčka, jejíž úroková sazba je nulová. Navíc je tato půjčka osvobozena od poplatků za vyřízení žádosti. Cílem bezúročné půjčky je motivovat k nákupu nemovitosti lidi z nižší příjmové skupiny, kteří by bez pomoci dostatečnou výš | zdroj: NašePeníze.cz

Francouzská vláda čelí problémům s bydlením, které se stále prohlubují. Snaží se proto hledat způsoby, jak podpořit vlastnické bydlení. Bezúročnou půjčkou chce podpořit sociálně slabší domácnosti, které by za normálních okolností byt či dům vlastnit nemohly. Podpory vlastnického bydlení se však zatím zjevně míjí účinkem.

Francie si už dlouho neví rady s bydlením, potřebuje 800 000 bytů a domů, ale výstavba novostaveb stále klesá. V loňském roce bylo postaveno historicky nejméně bytů a domů, a to pouhých 300 000. Zároveň ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy Francouzů. Za posledních patnáct let vzrostly ceny například v Paříži o 165 % a Lyonu o 151 %, zatímco průměrná mzda se zvýšila pouze o necelých 30 %.

Půjčka s nulovými úroky má své výhody, ale i omezení

Půjčka s nulovými úroky je  půjčka, jejíž úroková sazba je nulová. Navíc je tato půjčka osvobozena od poplatků za vyřízení žádosti. Cílem bezúročné půjčky je motivovat k nákupu nemovitosti lidi z nižší příjmové skupiny, kteří by bez pomoci dostatečnou výši úvěru na bydlení od banky nezískali nebo by nemohli splácet měsíční splátky.

Půjčku poskytuje bankovní instituce, která má uzavřenou dohodu se státem. Z daňového pohledu se jedná o vratnou zálohu, která bankovní instituci nenese úroky, kterou musí nahlásit daňovému úřadu. Banka obdrží slevu na dani ve výši neobdržených úroků. Příjemce půjčky si prověřuje sama banka, která také rozhoduje o poskytnutí půjčky. Pokud žadatel řádně nesplácí, banka jej nahlásí daňovému úřadu, který může udělit sankce za neplnění.

Samozřejmě že půjčka není pro každého. Zažádat o ni může každý, kdo nebyl majitelem nemovitosti alespoň dva roky před podáním žádosti. O půjčku mohou zažádat také držitelé karty ZTP, kteří nejsou práce schopni, či osoby, jejichž obydlí bylo postiženo přírodní katastrofou.    

Nabytou nemovitost je nutné využívat jako své hlavní sídlo (bydliště), a to nejpozději do roka od nákupu nemovitosti či dokončení rekonstrukce. Majitelé nesmějí nemovitost pronajímat do té doby, dokud není půjčka s nulovým úrokem splacena.

Půjčka neslouží jako kompletní financování nemovitosti, ale jako součást dalšího financování, kterým může být například socální úvěr na bydlení, smluvní úvěr či bankovní úvěr na bydlení.

Bezúročná půjčka se vztahuje na nákup jakéhokoliv nového bytu či domu. Vláda postupně rozšířila půjčku také na nákup starší nemovitosti s nutnou kompletní rekonstrukcí, nebo například na rekonstrukci, která slouží k rozšíření obytných prostor. Je také možné financovat energetickou renovaci (např. topení, izolaci).

O půjčku mohou žádat sociálně slabší lidé

Výše půjčky s nulovými úroky se odvíjí od ročních příjmů domácnosti a místa, kde se nachází kupovaná nemovitost. Příjem nesmí překročit limit odvozený od počtu osob ve společné domácnosti a lokality.

Lokality jsou rozděleny do čtyř zón. V zóně A nalezneme například Paříž a její okolí či Azurové pobřeží, v zóně B1 jsou aglomerace s více než 250 000 obyvatel a B2 nad 50 000 obyvatel, do zóny C se řadí zbytek území. Maximální příjem jedné osoby pořizující si nemovitost například v zóně C je 22 000 euro ročně. Pokud se rozhodne o půjčku zažádat domácnost s více než osmi osobami, pak jejich příjem nesmí v Paříži překročit 115 200 euro ročně.

Maximální výše půjčky a doba splácení

Maximum, ze kterého se počítá bezúročná půjčka, se opět odvíjí od lokality a počtu osob žijících ve společné domácnosti. Strop pro jednu osobu v zóně C je 100 000 euro a například pro pět a více osob v zóně A je stanoven na 345 000 euro.

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Nejnovější články