Exekutoři varují že skončí. Budou trhu chybět?
17. 5. 2016 – 0:00 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Ministerstvo spravedlnosti ČR připravuje snížení exekutorského tarifu. Exekutoři varují: „Stát bez exekutorů – stát bez práva.“ Ministr Robert Pelikán se kolapsu systému neobává: „Vyděláte si pořád dost.“
Exekutorská komora ČR svolala mimořádný sněm k plánovanému snížení exekutorských tarifů. Ministerstvo spravedlnosti ČR připravuje jejich postupné snížení až na jednu třetinu současné hodnoty. Exekutoři varují před kolapsem systému vymáhání soudních rozhodnutí a nevymahatelností práva v České republice.
„V systému soudních exekutorů je 70 % nevymahatelných pohledávek, za které exekutoři nedostanou zaplaceno, přestože se jimi musí zabývat. Průměrná exekuce trvá 2 roky. I s tím mají někteří věřitelé problém – matky čekající na výživné, živnostníci, kteří nemají zaplacené faktury,“ uvedla Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR, a dodala: „Vlastní exekuce bude odstavena na vedlejší kolej a exekuce se prodlouží o měsíce, možná roky.“
Stabilitu exekutorských úřadů na mimořádném sněmu podpořila Daniela Zemanová, prezidentka Soudcovské unie: „Jsem přesvědčená, že Soudcovská unie se vyjadřuje k otázkám odměny exekutorů z hlediska jejich nezávislosti a nestrannosti. Soudci nemohou opomenout, že exekučním řádem byla na exekutory přenesena pravomoc vymáhat vykonatelná soudní rozhodnutí. Exekutoři mají význam pro zdravou funkčnost státu. Narušení vymahatelnosti práva a pohledávek výrazně ovlivní sociální a právní život.“
„Jsem si jist, že tento stát nemá do budoucna žádnou jinou alternativu k vymáhání vykonatelných rozsudků než institut soukromých exekutorů,“ připojil se Jaroslav Bureš, předseda Vrchního soudu v Praze, a doplnil: „Odměna nesmí ztratit svůj motivační charakter.“
„Naším cílem je snížit exekutorům odměny,“ potvrdil Robert Pelikán, ministr spravedlnosti, ovšem připomněl: „Nikdo nemá v úmyslu ohrozit vymahatelnost práva v České republice ani připravit exekutory o spravedlivou odměnu.“
Ministerstvo spravedlnosti žádalo exekutory o zpřístupnění nákladů a výnosů jednotlivých exekutorských úřadů. Exekutorská komora ČR ale konkrétní data neposkytla. Ministerstvo tedy vycházelo z vlastních odhadů na základě dostupných dat.
Modelový úřad počítá ministerstvo spravedlnosti s nápadem 2 400 věcí. Takových je v současnosti přibližně 55 % úřadů. Počítá s 25% úspěšností vymožených exekucí, což je méně, než 30% úspěšnost, kterou udává Exekutorská komora. Náklady ministerstvo na základě dat Exekutorské komory spočítalo na 3 587 124 Kč a výnosy na 7 392 000 Kč. Ministerstvo počítá se 4 zaměstnanci a veškerými náklady, což v sále vyvolalo smích exekutorů.
„Korigovaly jsme pouze cenu obálek, protože Exekutorská komora udávala maloobchodní cenu,“ doplnil Robert Pelikán s tím, že pokud exekutoři nejsou schopni zajistit si obálky za velkoobchodní cenu, ministerstvo spravedlnosti jim je rádo odprodá.
Zisk exekutorů v modelovém příkladu vychází na 3 804 876 Kč ročně. Skutečný zisk exekutorských úřadů je podle daňových přiznání z finanční správy 4 184 136 Kč, tedy 348 678 Kč měsíčně.
Tabulka 1: Srovnání průměrných měsíčních příjmů právních povolání
Právní povolání |
Průměrný příjem |
Asistent |
27 000 Kč |
Advokát |
60 000 Kč |
Soudce |
97 626 Kč |
Exekutor dle modelového příkladu |
317 073 Kč |
Zdroj: Prezentace Roberta Pelikána
Plán na změnu exekutorského tarifu
„Vznikla nedorozumění a obavy, které jsou neoprávněné,“ uvedl svůj projev ministr Robert Pelikán a doplnil: „Exekutor je nutná součást každého systému práva. To si uvědomujeme.“ Masivnímu ukončování činnosti exekutorských úřadů se neobává. I po snížení tarifu by jim měl zůstat dostatečný zisk.
Snížení exekučního tarifu by mělo přijít ve dvou fázích. První z nich bude dána vyhláškou ještě před přípravou nového zákona. V této fázi dojde ke snížení základního tarifního pásma z 15 % na 10 % a minimální odměny z 3 000 Kč na 2 000 Kč. Již dnes mohou exekutoři vybírat zálohy na náklady a svou odměnu. To ale exekutorské úřady často z konkurenčních důvodů nedělají.
-Petr Zámečník | Více na Hypoindex.cz