EU: Investoři musí dostat všechny informace, které potřebují k porozumění investic
22. 6. 2009 – 1:56 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Návrh EU se zabývá „strukturovanými retailovými investičními produkty“ – investičními produkty prodávanými spotřebitelům (investiční fondy, produkty životního pojištění atp.). Protože mnoho z nich je komplexní povahy, existují evropské normy na informace, které o nich musí být poskytovány, a o způsobu, jakým smí být prodávány. Přesto však zůstávají v opatřeních mezery. K některým produktům není dosud podáván dostatek informací a prodejci nepřistupují vždy k investorům zcela otevřeně.
- Drobným investorům se otevřela burza s elektřinou
- Jak na investování a co je k tomu potřeba
Cílem návrhu o ochraně spotřebitelů při nákupu investičních produktů je především sjednocení předpisů týkající se různých produktů a zpřísnění normy tam, kde je to záhodno, aby investoři vždy dostali ty informace, které potřebují k porozumění podstaty dané investice. Tyto informace musí být formulovány tak, aby jim investoři rozuměli a aby mohli jednotlivé produkty porovnat. Zavedení jednotné a přísné normy se také týká činnosti prodejců takových produktů.
Spotřebitelé, kteří takové produkty nakupují, budou díky plánovaným opatřením:
- moci vkládat více důvěry v informace, které dostanou
- snáze naleznou takový produkt, o jaký mají zájem
- lépe porozumí jeho principům.
Koncem roku 2009 proběhne zveřejnění konzultačních dokumentů, ve kterých bude navržen základní rámec nových předpisů. Návrh EU by tak mohl vstoupit v platnost pravděpodobně v roce 2010, kdy by měly být předloženy formální návrhy předpisů.
Proč se musí přijímat opatření na úrovni EU?
U většiny investičních produktů již evropské předpisy vymezují, jaké informace musí být potenciálním investorům poskytovány.
Evropské předpisy také stanovují, jak mají prodejci a poradci se svými zákazníky jednat. Tyto předpisy se však pro různé produkty liší, důsledkem čehož vznikají nejasnosti, a některé produkty jimi nejsou ošetřeny vůbec.
Některé
členské státy EU samy zavedly předpisy, kterými se snaží tuto situaci
řešit, avšak v důsledku rozdílů v evropských předpisech se jim to daří
jen do jisté míry.
Byla již řada různých pokusů, jak tyto problémy řešit, avšak ne všechny země se do těchto pokusů zapojily.