Energetický kolaps: Španělsko a Portugalsko postihla temnota – proč, nikdo neví

30. 4. 2025 – 12:36 | Zahraniční | Štěpán Bárta | Diskuze:

Energetický kolaps: Španělsko a Portugalsko postihla temnota – proč, nikdo neví
Blackout ve Španělsku | zdroj: Profimedia

Miliony lidí ve Španělsku a Portugalsku se během několika vteřin ocitly bez elektřiny. Co stálo za masivním výpadkem proudu? Zatím nikdo přesně neví. Původní teorie o vzácném meteorologickém jevu se rozplynula a spekulace se teď točí kolem kyberútoku, solární energie i slabé infrastruktury. Vyšetřování běží, ale Evropu mezitím jímá obava, že se něco podobného může brzy stát i jinde.

Výpadek jako z filmu: Všechno se sesypalo během pěti vteřin

Byl to moment, který překvapil nejen běžné občany, ale i samotné odborníky. Krátce po poledni došlo v Madridu ke ztrátě části výroby elektrické energie. Za pouhých pět sekund následovala kaskáda událostí, které nakonec vedly ke kolapsu celé přenosové sítě. Elektřina zmizela z většiny území Španělska a přelila se i do Portugalska.

Španělský provozovatel Red Eléctrica zatím jen mlhavě popisuje sled událostí – první porucha se měla týkat ztráty solární energie na jihozápadě země, kterou následovalo odpojení od Francie a následná izolace celého Pyrenejského poloostrova. Tato izolace spustila dominový efekt a síť se zhroutila.

„Byla to souhra několika faktorů v extrémně krátkém čase. S každým zvlášť by si systém poradil. Ale když přišly tak rychle za sebou, neměl šanci,“ popisuje Pratheeksha Ramdasová z Rystad Energy.

Kyberútok? Slunce? Nedostatek investic? Všechno je na stole

Zatímco se lidé potýkali s výpadky elektřiny, přestaly fungovat semafory, výtahy i mobilní sítě. Úřady mlžily, veřejnost spekulovala. První informace z Portugalska ukazovaly na nezvyklý meteorologický jev – tuto verzi ale agentura Reuters záhy stáhla. Následně se objevila hypotéza, že blackout mohl být způsoben přebytkem obnovitelné energie.

Podle expertů z Bloombergu je ale pravděpodobnější, že výpadek odkryl hluboké slabiny španělské infrastruktury. Země sice patří ke špičce v rozvoji solární a větrné energie, ale do přenosových sítí investuje hluboko pod evropským průměrem. Chybí jí navíc bateriová úložiště, která by dokázala přebytky efektivně vyrovnávat.

A pak je tu ještě jedna varianta – útok zvenčí. Možnost kybernetického útoku zatím oficiálně nikdo nepotvrdil, ale madridský soud celou věc prověřuje. „Nemůžeme s jistotou říct, že šlo o útok, ale ani to vyloučit,“ uvedl opatrně premiér Pedro Sánchez.

Evropa zbystřila. Pyrenejská lekce ukazuje, jak křehká síť je

Zatímco Španělsko pomalu obnovuje dodávky a vláda mluví o „upevňování normálnosti“, zbytek Evropy sleduje situaci s obavami. Energetická síť kontinentu je dnes těsně propojená – a to, co se stalo na jihu, může být výstrahou pro všechny.

„Problém není v obnovitelných zdrojích, ale v tom, že síť není připravená zvládat jejich kolísavost,“ tvrdí analytici.

Blackout, který začal nevinně jako ztráta výkonu v jedné části země, se v řádu vteřin změnil v rozsáhlou krizi. A protože k jednoznačnému vysvětlení stále nedošlo, visí nad Pyrenejským poloostrovem pořád stejná otázka: Kdy (a kde) se to stane příště?

Zdroje:

Nejnovější články