Emise skleníkových plynů byly v roce 2006 v Česku mírně vyšší, než v roce 2005
8. 4. 2007 – 2:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Ministerstvo životního prostředí již sečetlo 100 % emisí CO2, které spadají do evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU-ETS). Data ukazují, že v roce 2006 byly české emise tohoto nejvýznamnějšího skleníkového plynu mírně vyšší, než o rok dříve. Zatímco v roce 2005 činily 82,5 milionu tun, v roce loňském to bylo 83,7 milionu tun.
Nedávno jsme vás informovali, že se hlavy 27 států Evropské unie na svém bruselském summitu definitivně rozhodly, že by společně měly do roku 2020 snížit své emise skleníkových plynů o 30 %.
Národní alokační plán České republiky pro první obchodovací období 2005 – 2007 umožňoval rozdělit českým podnikům povolenky na emise 97,3 milionu tun ročně (bez rezervy pro nová zařízení). „Ukazuje se, že systém emisního obchodování v České republice funguje a že i při výrazném růstu ekonomiky, průmyslové výroby a elektrické energie emise skleníkových plynů rostou mnohem nižším tempem,“ komentuje výsledné číslo ministr životního prostředí Martin Bursík.
V součastné době začíná MŽP ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu pracovat na rozdělení povolenek jednotlivým odvětvím průmyslu pro druhé obchodovací období 2008 – 2012. Evropská komise rozhodla o tom, že celkový strop povolenek pro česká zařízení bude na 86,8 milionu tun emisí CO2 (včetně rezervy 1,5 milionu tun pro nová zařízení a rezervy 100 tisíc tun pro plánované projekty Joint Implementation).
„Cílem systému obchodování s emisními povolenkami je snížení emisí oxidu uhličitého, je proto logické, že se národní alokace postupně snižují s ohledem na reálné emise CO2 v jednotlivých zemích. Evropská komise tak zatím učinila ve všech dosud rozhodnutých případech národních alokačních plánů,“ říká ministr Bursík. I české podniky tedy v příštích pěti letech, pokud nebudou chtít povolenky nakupovat od jiného zařízení v České republice nebo v zahraničí, budou muset hledat cesty k vyšší energetické účinnosti a k technologiím, které mají emise CO2 nižší.