Duševní vlastnictví? Ale co práva uživatelů?
19. 6. 2007 – 5:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Na konci dubna byl v prvním čtení v Evropském parlamentu schválen návrh směrnice, která se týká trestních opatření k prosazování práv duševního vlastnictví. Pozitivním aspektem tohoto textu je zavedení pojmu „obchodní měřítko“.
To má napomoci konečně zcela odlišit skutečné organizované a komerční pirátství od konání uživatelů, kteří nejednají za účelem zisku (tedy ti, jež si pro sebe stahují hudbu a jiné soubory na síti) – na ně by se trestní sankce nevztahovaly. V jiných ohledech ale návrh směrnice přináší poněkud znepokojující novinky, např. míru účasti držitelů práv duševního vlastnictví na řízení a vyšetřování.
Doufejme, že při projednávání v Radě a posléze ve druhém čtení v Parlamentu se najde prostor pro přesnější vymezení konceptu „obchodní měřítko“, aby se po následném přenesení směrnice do národních právních řádů neotevřely příliš široké možnosti interpretace nepříznivé pro uživatele. Národním i evropským zákonodárcům stále uniká skutečnost, že pro boj s rozšiřováním aktivit „pirátství“ je nejvhodnějším prostředkem fungování legálního trhu s digitálními materiály. Technicky je možné zajistit takové fungování již nějakou dobu, ale převažující zájmy větších společností ho zatím nepřipouští.
Již jsme vás informovali o tom, že italský spotřebitelský časopis Altroconsumo odstartoval letos v lednu petici za změnu zákonů o autorských právech, ke které se v Itálii připojilo více než 14 000 lidí. V souvislosti s ní pak nyní požaduje, aby i na evropské úrovni bylo zrušeno ukládání trestních sankcí těm, kteří si ze sítě stahují nebo na ní sdílejí materiály chráněné právem duševního vlastnictví bez cíle dosažení zisku.
[ Zdroj: Altroconsumo č. 205, červen 2007, Překlad: SOS ]