Doma máme pět až osm milionů nepotřebných mobilů
7. 11. 2007 – 12:35 |
Naše peníze |
Redakce NašePeníze.cz
Ačkoliv již od června roku 2005 v ČR platí zákon o recyklaci elektroodpadu, a tedy i mobilů, lidé zatím příliš aktivní v tomto směru nejsou. V roce 2005 jen do společnosti T-Mobile přinesli jen zhruba 372 kusů přístrojů, loni necelých 683 kusů a letos také zatím ještě nebylo dosaženo magické tisícové hranice. Podle odhadů bylo přitom v ČR jen v loňském roce vyřazeno na 1,3 milionu mobilů a celkový počet vysloužilých telefonů, které u nás doma leží v šuplících a skříních, může na konci roku 2007 činit 5 až 8 milionů!
„Přestože se poslední dobou množí chvályhodné kampaně na podporu ekologického chování, Češi zatím příliš ‚zeleně‘ nemyslí,“ říká Martina Kemrová, tisková mluvčí T-Mobile a dodává: „Málokdo si uvědomuje, že skladováním starých telefonů či baterií může výrazně uškodit životnímu prostřední. Navíc tak leží ladem velké množství surovin, které by bylo možno recyklovat a znovu použít.“
Podle různých zahraničních studií je opětovné využití součástí a materiálů z vyřazených mobilních telefonů enormně žádoucí. Mobily obsahují mnoho cenných kovů, jež lze snadno recyklovat a znovu použít ve výrobě dalších zařízení. Z opačného úhlu pohledu právě kvůli přítomnosti těchto materiálů představují mobily na smetištích značnou zátěž pro životní prostředí.
„Pro představu: z pěti milionů nepoužívaných tuzemských mobilů by mohlo být recyklováno až 120 kg zlata, 45 kg paladia, 1 250 kg stříbra, 45 000 kg mědi a z baterií by šlo znovu získat na 19 000 kg kobaltu,“ sdělil David Beneš z kolektivního systému REMA, který recyklaci mobilních telefonů zajišťuje.
Například právě výroba baterií z roční celosvětové těžby kobaltu spotřebuje celých 15 %. V případě těžby zlata a stříbra zhruba 3 % objemu směřují na výrobu mobilů, u palladia jde dokonce až o 12 % objemu těžby. Nebo jiným metrem: při získání mědi recyklací dochází až k 87% úspoře elektrické energie oproti její výrobě z vytěžených rud! „Češi zřejmě mají k vyřazeným mobilním telefonům zvláštní osobní vztah. Na rozdíl od jiných elektrospotřebičů, jejichž recyklace pomalu ale jistě začíná fungovat, se starého mobilu zbavuje jen málokdo,“ dodal Beneš.