Dolar ztrácí půdu pod nohama: Čínské firmy sahají po jüanu a čekají odvetu Washingtonu
29. 4. 2025 – 18:20 | Zahraniční | Štěpán Bárta | Diskuze:

Čínští vývozci rychle mění měnovou taktiku. Tam, kde ještě donedávna shromažďovali dolary jako ochranu před slábnoucím jüanem, teď masivně převádějí devizy zpět na domácí měnu. Věří, že propad už se zastavil – a že čínská vláda další oslabení měny nedovolí. Ve hře je globální konkurenceschopnost i přežití v obchodní válce s USA.
Dolary mizí. Vývozci z Číny mění strategii
Ještě loni mnohé čínské firmy spekulovaly na další pád jüanu – a raději si držely hotovost v dolarech. Dnes je situace jiná. Podle průzkumu agentury Bloomberg provedeného během dubnového kantonského veletrhu v provincii Kuang-tung už všechny oslovené exportní firmy dolary buď převedly, nebo to plánují udělat co nejdříve.
Kurz kolem 7,3 jüanu za dolar považují za výhodný a očekávají, že hůř už nebude. „Firmy se chtějí zbavit měnového rizika. Přestávají věřit, že další oslabení jüanu je ještě ve hře,“ komentuje změnu trendu analytik Kchen Čche z banky Mizuho.
Vývozci se tímto krokem snaží ochránit své marže a zároveň využít toho, že slabší jüan zvyšuje atraktivitu čínského zboží v zahraničí. Silnější export by mohl čínskou ekonomiku opět trochu popostrčit vpřed – alespoň dokud trvají americká cla.
Americká cla ženou jüan ke dnu
Zatímco slabší jüan teoreticky čínským vývozcům pomáhá, realita je složitější. Na některé produkty míří americká cla až ve výši 145 %, což výrazně snižuje ziskovost. Není proto divu, že podniky hledají každou výhodu.
Jüan se kvůli americkému protekcionismu dostal na nejnižší hodnotu od roku 2023. „Cla jsou pro čínskou měnu největší hrozbou,“ uvedl pro Bloomberg Albert Zhai, šéf firmy Aroma International Trade, specializující se na export halloweenských dekorací. Zhai však zároveň věří, že horší už to nebude.
V posledních týdnech navíc jüan částečně posílil. Pomohl tomu i slábnoucí důvěra v americkou ekonomiku, která vedla k mírnému oslabení dolaru. Čínská měna v úterý dosáhla kurzu 7,27 za dolar – nejlepšího výsledku od začátku dubna.
Centrální banka tlačí na stabilitu. Peking slibuje pomoc vývozcům
Čínské úřady dávají jasně najevo, že další razantní oslabení jüanu není na pořadu dne. Namísto devalvace se centrální banka rozhodla denně nastavovat tzv. referenční kurz, od kterého se trh nesmí příliš odchýlit. Cílem je udržet měnovou stabilitu a zabránit chaosu na trzích.
Vláda navíc přislíbila další podporu firmám zasaženým obchodní válkou s USA. Mezi prioritami je snadnější přístup k úvěrům a zároveň snaha zvýšit domácí poptávku, která by mohla nahradit ztráty z amerického trhu.
Přes všechny zásahy ale jüan v širším měřítku stále zaostává. V kontextu asijských měn si hůř vedou jen indonéská rupie a hongkongský dolar. Proti měnovému koši hlavních obchodních partnerů zůstává jüan poblíž nejnižší hodnoty za posledních 21 měsíců.
Závěr? Čínští vývozci už nevěří v opakování loňského scénáře. Vsadili na stabilní jüan, byť slabší, a přestali hromadit dolary. V době celních bariér a geopolitického napětí to může být buď chytrý tah – nebo riskantní sázka na politiku Pekingu.