Do českého zdravotnictví míří 2,6 miliardy z fondů Evropské unie
12. 5. 2008 – 3:30 |
Naše peníze |
Redakce NašePeníze.cz
Ministerstvo zdravotnictví vypisuje výzvu k čerpání 2,6 miliardy korun z evropských fondů na modernizaci a obnovu přístrojového vybavení specializovaných pracovišť poskytujících traumatologickou a onkologickou péči. Otvírá se tak vůbec poprvé možnost, aby české nemocnice čerpaly „evropské“ peníze v oblastech, které představují pro naše zdravotnictví vážný problém. Stačí vzpomenout nelichotivá čelní umístění v celosvětovém žebříčku některých typů rakoviny nebo prudce rostoucí nehodovost na našich silnicích.
Reforma zdravotnictví pravděpodobně opravdu zafungovala
Za poplatky u lékařů se vybrala již více miliarda korun
Cílem ministerstva je zabezpečení moderní, špičkové zdravotní péče v souladu s přísnými standardy bezpečnosti a evropskými normami kvality péče. „Evropské peníze nám umožní rychlejší modernizaci specializovaných zdravotnických zařízení. S tím je samozřejmě spojená i vyšší kvalita poskytované péče, vyšší míra bezpečí pro pacienty a větší úspěšnost léčby. Věřím, že tento krok ministerstva povede k větší spokojenosti pacientů i samotných zdravotníků, kteří budou moci vykonávat své povolání ve špičkově vybavených zařízeních,“ uvádí Marek Šnajdr, první náměstek ministra zdravotnictví, který má evropské fondy na starosti.
Modernizace specializovaných center traumatologické a onkologické péče přinese pacientům v celé republice zvýšení dostupnosti a významné zkvalitnění péče. Špičkově vybavená pracoviště umožní rychle a zároveň kvalitně léčit jak nádorová onemocnění, tak obvyklá zranění i vážnější úrazy vzniklé například při dopravních nehodách. Jen za první čtvrtletí letošního roku se stalo na 40 tisíc nehod, při kterých zemřelo téměř dvě stě lidí a 716 osob bylo těžce zraněno. A právě těmto lidem mohou moderně vybavená pracoviště zachránit zdraví nebo dokonce život.
„Podpora je zacílena na ty oblasti, v rámci nichž má Česká republika nejméně příznivé ukazatele včasnosti záchytu onemocnění, nemocnosti a úmrtnosti ve srovnání s průměrem zemí Evropské unie,“ vysvětluje Marek Šnajdr, proč byla jako první vybrána centra s touto specializací.
„Žádosti o finanční prostředky mohou až do 2. července 2008 podávat všechna zařízení uvedená v národních sítích, tedy nejen ministerstvem přímo řízená zdravotnická zařízení, ale rovněž specializovaná traumatologická a onkologická pracoviště krajských nemocnic,“ upozorňuje Michael Kuna, ředitel ministerského odboru evropských fondů.
Finanční prostředky z evropských fondů bude ministerstvo zdravotnictví čerpat prostřednictvím Integrovaného operačního programu, který je zaměřený na řešení společných regionálních problémů v oblastech infrastruktury veřejné správy, veřejných služeb a územního rozvoje.