Dlouhodobá fixace hypotečních úvěrů - paradox, nebo dobrý obchod?
29. 8. 2008 – 11:16 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Dlouhodobá, nebo krátkodobá fixace? Standardní bankovní pravidla přestala platit: za roční i více než desetiletou fixaci úrokových sazeb dnes zaplatí klienti většiny tuzemských bankovních domů stejně. Pro koho je to výhodné?
Hypotéky u nás ještě podraží
Zájemci o hypotéku sází na jistotu, banky také
„Jde o dobrou zprávu pro ty, kteří hypotéku plánují, špatnou pro ty, kdo hypotéku právě uzavřeli a zvolili dlouhou dobu fixace. Těm se dlouhá fixace prodraží. Ovšem na druhou stranu tento krok svádí k úvaze, zda banky neočekávají dlouhodobý pokles úrokových sazeb – a tím zvýšení zisků. Kdyby tomu tak nebylo, byly by delší fixace oceněny jako v minulosti vyšším úrokem,“ vysvětlil Miroslav Kucharský ze společnosti Partners.
Budou-li se úroky v následujících letech dále zvyšovat, vystavuje se banka podle jeho slov riziku, že úrok poskytnutý nyní se v budoucnu dostane pod aktuální tržní sazbu. Banka tak bude ve ztrátě. Pokud ji však zafixuje nad očekávanou budoucí sazbou, realizuje zisk. Čím déle si klient platí za garanci neměnné splátky, tím více a déle bude banka profitovat.
„Banky dnes obecně hodně motivují k minimálně pětiletým sazbám. Dávají v tom případě odhady zadarmo, úvěry bez poplatku a podobně. Zato jednoleté a dvouleté sazby, dříve zvýhodňované, jsou někdy dokonce dražší než ty pětileté. Do hry se ale dostává ještě jeden faktor: strach z refinancování,“ uvedl Petr Borkovec ze společnosti Partners.