Děti, mobil, internet a nebezpečné technologie
20. 9. 2007 – 5:30 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mohou
Komiks učí děti správně používat počítač a internet
Prostřednictvím komunikačního programu Skype se šíří nový vir
„Vůbec poprvé jsme se dětí po celé Evropě zeptali, jakým způsobem využívají online technologie , do jaké míry si internet prohlížejí pro zábavu a nakolik kvůli školním úkolům, a jak se vypořádávají s nebezpečími," uvádí Viviane Redingová, evropská komisařka pro informační společnost a média. „Je povzbuzující, že si mládež v Evropě osvojila digitální technologie s takovou jistotou. Aktivní využívání nových médií je klíčovou dovedností pro rozvoj znalostní společnosti v Evropě. Výsledky tohoto průzkumu zároveň pro Evropu akcentují nutnost proaktivního vzdělávaní v oblasti online médií . Musíme též dále zvyšovat informovanost o příležitostech a nebezpečích nových médií, a to zejména mezi rodiči. Je-li v sázce bezpečnost našich dětí , je na místě být nanejvýše obezřetný.“
Kvalitativní průzkum Eurobarometr se zaměřil na děti ve věku 9 – 10 let a 12 – 14 let ze všech 27 členských států EU, z Norska a Islandu. Byly jim předloženy podrobné dotazy, jakým způsobem využívají online technologie a jak reagují na obtíže a nebezpečí při používání internetu i mobilních telefonů. Z průzkumu vyplývá, že technologie děti využívají v celé Evropě velmi podobným způsobem. Z činností na internetu vedou online hry, surfování a komunikace, zatímco u mobilních telefonů mají mladí uživatelé v největší oblibě textové zprávy a hovory s rodiči a přáteli.
Většina respondentů používá internet několikrát za den a vlastní též osobní mobilní telefon. Využívání internetu do určité míry omezují rodiče, zatímco používání mobilních telefonů se větší překážky nekladou a je i méně sledováno. Jedno z dětí například uvedlo: „Rodiče mi říkají, abych na internetu nebyl déle než hodinu nebo dvě, protože to škodí očím. Rád bych na něm byl i déle, ale vím, že mají pravdu“, řekl chlapec ve věku 9 – 10 let z Rumunska.
Z výsledků vyplývá, že děti si jsou obecně vědomy možných nebezpečí na internetu , jimiž je ohrožení zabezpečení, viry, přístup k nevyžádanému obsahu, krádež identity a možné nebezpečí kontaktu s neznámými osobami.
„Hackeři jsou nebezpeční, mohou šířit viry , které zničí pevný disk, nebo zkopírují vše, co máme uloženo v počítači, hesla, dokumenty atd.“, uvedl chlapec ve věku 9 – 10 let z Portugalska.
Mnoho z respondentů je též dobře informováno o nezbytných preventivních opatřeních: „Nesdělujte po internetu své osobní údaje ani číslo mobilu lidem, které neznáte" (dívka ve věku 12–14 let z Lucemburska). Některé děti však připustily, že je jejich jednání mohlo ohrozit, a některé se přiznaly i k tomu, že se staly oběťmi zastrašování a setkaly se s neznámými osobami: „Setkal jsem se s ním na nádraží a ukázalo se, že to byl odporný starý muž, kterému bylo 44 let. Tak jsem hned odešel!“ (chlapec ve věku 12–14 let z Dánska).
Ačkoli mladí lidé o nebezpečích vědí a znají i preventivní opatření, většina z nich se snaží vyřešit potíže bez pomoci druhých nebo s přáteli a rodičům se svěří jen v případě krajní nouze. „Svěřila bych se komukoliv jinému, jen ne rodičům, protože se moc bojím toho, že by se mamince potvrdilo to, z čeho má strach, když mi zakazuje navštěvovat místnosti na chatu“, uvedla dívka ve věku 9 – 10 let z Německa.
Výsledky Eurobarometru pomohou EK blíže upřesnit, jakým způsobem může program EU pro bezpečnější internet co nejlépe přispět k bezpečnosti dětí v celé Evropě při používání internetu a mobilních telefonů. Průzkum navazuje na dohodu evropských mobilních operátorů o samoregulaci činností v zájmu ochrany nezletilých, kterou na jaře 2007 zprostředkovala Komise.
--- Zdroj: Evropská komise , foto: sxc.hu ---