Daně pro lidi s vysokými příjmy chce většina lidí ještě zvýšit
18. 3. 2010 – 9:44 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Co si myslíte o výši daní v našem státě? Jsou v současné době daně příliš vysoké, vysoké, přiměřené, nízké, nebo příliš nízké u lidí s vysokými příjmy, u lidí s průměrnými příjmy, u lidí s nízkými příjmy?
Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného CVVM mínění vyplynulo, že jen 8 % lidí považuje daně lidí s vysokými příjmy u nás za vysoké, 21 % za přimeřené a 61 % za nízké, v tom 22 % dokonce za „příliš nízké“.
Daně lidí s průměrným příjmem jsou necelou třetinou dotazovaných hodnoceny jako vysoké a více než polovinou jako přimeřené. Za nízké je označuje pouze 5 % dotázaných.
Daně lidí s nízkým příjmem vidí téměř dvoutřetinová většina občanů jako vysoké, čtvrtina jako přiměřené a 3 % jako nízké.
Z těchto celkových výsledku lze usoudit, že většina veřejnosti nepovažuje rozložení daňového břemene mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé.
<%Anketa72%>
Mám vysoké daně, to ostatní příjmové skupiny je mají nízké
Analýza podle jednotlivých sociodemografických a jiných třídících znaků ukázala, že zdanění lidí s vysokými příjmy za vysoké nebo přiměřené častěji oznacují lidé s vyšším osobním příjmem či s dobrou životní úrovní svojí domácnosti, absolventi vysokých škol, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, studenti a z hlediska politické orientace pak lidé hlásící se k politické pravici, především pak příznivci ODS a TOP 09.
Lidé s horšími příjmy lépe slyší na sliby levicových stran
Lidé s nižším příjmem či horší životní úrovní, duchodci, jsou podle průzkumu spíše voliči ČSSD a KSČM. Tito lidé zároveň kritizují "nízké daně u lidí s vyšším příjmem a výši daní u svých příjmů naopak považují za vysokou.
Progresivní zdanění: větší příjem = větší procento daní
Výsledky průzkumu také ukazují, že u české veřejnosti převládá podpora více či méně progresivního zdaňování osobních príjmu.
Celkem 74 % dotázaných soudí, že by procento odvedené na daních u lidí s vysokými príjmy melo být vyšší než u lidí s nízkými příjmy, pričemž 34 % dokonce uvedlo, že by mělo být „mnohem vyšší“.
Pětina lidí je pro rovnocenou daň
19 % respondentů se vyslovilo pro zdaňování stejnou sazbou bez ohledu na výši príjmů. V praxi to znamená, že považují jednu daňovou sazbu za spravedlivou, neboť u rovné daně platí, že čím vyšší příjem, tím více peněz je odvedeno státu na daních, sociálním i zdravotním pojištění.
Proti progresivnímu zdanění jsou spíše vysoce kvalifikovaní odborníci, vedoucí pracovníci, podnikatelé, absolveniy vysokých škol a lidé s dobrou životní úrovní.
<%Anketa28%>
Většina lidí daňovému systému nerozumí a přes to ho chtějí rozdělit na více daňových skupin
Z výsledku průzkumu také vyplynulo, že našemu daňovému systému nerozumí tři pětiny (60 %) občanů, zatímco třetina (33 %) jej podle vlastního
vyjádření chápe.
Porozumění daňové soustavě se celkem podle očekávání zvyšuje společně se vzděláním respondenta a také s rostoucí životní úrovní.
Relativně vyšší podíly těch, kdo daňové soustavě podle svého mínění rozumějí, jsou zejména mezi podnikateli a živnostníky, mezi vysoce kvalifikovanými odbornými nebo řídícími pracovníky či príznivci ODS nebo TOP 09.
Jaká je daňová současnost
V tuto chvíli platí rovná daň. Mnoho lidí si pod pojmem rovná daň představuje, že osoba s příjmem sto tisíc zaplatí stejnou daň (X korun) jako osoba s příjmem dvacet tisíc korun. Je třeba totiž počítat s procenty.
Příklad:
Manažer s příjmem 120.000Kč hrubého v tuto chvíli odvede zálohu na daň ve výši 22.050Kč.
Dělník ve výrobě, který má příjem 12.000 hrubého odvede zálohu na daň 345Kč.
Kolik odvedete na daních, sociálním a zdravotním pojištění si můžete spočítat: Mzdová kalkulačka
Kam dál?
- ČSSD chce zdanit lidi s vysokými příjmy dvakrát
- ODS: I my prosazujeme solidární daňovou progresi
- Poplatky nám nevadí, nechceme ale dluhy, zjistila ODS od voličů