Čokoládová krize: Tabulky se zmenšují, ceny letí vzhůru a kakao mizí

16. 4. 2025 – 12:39 | Domácí | Štěpán Bárta | Diskuze:

Čokoládová krize: Tabulky se zmenšují, ceny letí vzhůru a kakao mizí
Velikonoční čokoládky | zdroj: AI DALL-e

Čokoláda zdražuje, ztenčuje se a pomalu mizí z regálů. Ceny kakaa lámou rekordy, sklizně kolabují a výrobci cukrovinek hledají cesty, jak přežít. Místo plných tabulek nás čekají menší porce za vyšší ceny – a možná i náhražky místo kakaa. Milovníci sladkostí se musí připravit na dražší budoucnost.

Ještě před pár lety by to znělo jako špatný vtip: za kilo kakaa dnes zaplatíte pětinásobek toho, co dřív. Koncem loňského roku se cena vyšplhala na rekordních 9 britských liber (přes 260 Kč) za kilogram. Čokoládové pochoutky se tak nejen zdražují, ale i scvrkávají a řídnou. Doslova.

A to není konec špatných zpráv – velikonoční vajíčka byly letos nejen dražší, ale taky menší a tenčí. Britský web The Times varuje: krize čokolády právě začíná.

Afrika v plamenech čokoládové krize

Přes 60 % světového kakaa pochází ze dvou zemí – Pobřeží slonoviny a Ghany. Jenže ty dnes čelí zásadním problémům: prudkému poklesu sklizní, nedostatku pracovní síly a klimatickému chaosu.

V Ghaně se loni urodila jen polovina obvyklého množství kakaa. A proč? Déšť střídá sucho, vedra ničí boby, a když už prší moc, úroda hnije. Klimatické změny ukazují drápy.

"Nejdřív prší, pak nic, a potom přijdou taková vedra, že rostliny umírají," popsal zoufalou situaci jeden z farmářů v Pobřeží slonoviny.

Stromy padají, škůdci útočí, pravidla EU drtí výrobce

Jako by to nestačilo, kakaovníky napadají škůdci. Vlnatky způsobují zduření výhonků, a zemědělci tak byli nuceni vykácet stovky milionů stromů.

A do toho všeho přichází EU se svou novou směrnicí – každé kakao bude muset být dohledatelné až na konkrétní farmu. Výrobci tak budou muset masivně investovat do sledování původu a udržitelnosti. A hádejte, kdo to nakonec zaplatí? No přece zákazník!

Čokoláda se mění v luxusní zboží

Co to všechno znamená pro obyčejného milovníka sladkostí? Méně čokolády za víc peněz. Výrobci zmenšují velikost tabulek, snižují obsah kakaa nebo ho rovnou nahrazují levnějšími náhražkami.

Případně zkouší naučit zákazníky, že si musí za „kvalitu“ připlatit.

Kde končí vaše peníze? U zemědělců ne.

Když si v Británii koupíte čokoládu za jednu libru (necelých 30 Kč), výrobci z toho připadne asi 35 pencí. A farmář, bez kterého by nebylo nic? Šest pencí. Většina pěstitelů tak žije za méně než 1 dolar denně.

Čokoláda už dávno není jen sladká dobrota. Stává se z ní globální byznys, který tvrdě dopadá na ty nejchudší – a nakonec i na vaši peněženku. Tak až příště uvidíte tabulku čokolády za stovku, vzpomeňte si: možná je to ještě výhodná koupě.

Zdroje:
ČTK, denik.cz, The Times, Idnes

Nejnovější články