ČNB rozdává pokuty víc, než dříve. Kde se ve financích "podvádí"?
23. 10. 2015 – 15:17 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Česká národní banka (ČNB) v říjnu zveřejnila novou koncepci výkonu dohledu nad finančním trhem. Pro profesionály, kteří dobře znají dohledovou praxi ČNB, dokument v zásadě nic revolučního nepřináší. I pro ně však může být zajímavý tím, že přehledně shrnuje současný přístup ČNB k dohledu. Čím jsou klienti finančních institucí nejvíce klamáni?
Česká národní banka (ČNB) rozdala v letošním roce na finančních trzích stejně pokut jako za poslední dva roky.
Největší podíl na pokutách ve výši 40 milionů korun měli obchodníci s cennými papíry. Pojišťovací zprostředkovatelé klamali nejvíce v oblasti životního pojištění, které prezentovali jako velmi výnosný spořící produkt, směnárníci zase při výpočtu poplatku za směnu valut.
TIP: Životní pojištění: Komu se hodí a pro koho je naopak zbytečné?
„Obecně nejvyšší pokuty jsou ukládány v oblasti kapitálového trhu a pojišťovacího zprostředkování,“ uvádí Kateřina Bartůšková z ČNB. Brokeři dostali pokuty za více než 30 milionů korun a zbylých 10 milionů korun pojišťováci a směnárníci.
Milionové pokuty udělila ČNB brokerům z Colossea či BH Securities. Pokutě ve výši 2,5 milionů korun se nevyhnul ani investiční fond Arca Capital Global Equity. Pokutu dostati i hoteliéři z karlovarského Richmondu, kteří hostům neposkytovali dostatek informací o směně valut.
Může se hodit: