ČEZ vytvořil společný podnik s maďarskou ropnou a plynárenskou společností MOL
21. 12. 2007 – 15:42 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
ČEZ včera podle očekávání oznámil, že podepsal memorandum o strategické spolupráci s maďarskou ropnou a plynárenskou společností MOL.
ČEZ i MOL budou mít ve společném podniku 50% podíl na hlasovacích právech a na řízení společnosti. Cílem projektu je postavit dvě elektrárny, jednu v Maďarsku a druhou na Slovensku (každá s instalovanou kapacitou 800 MW). To by přidalo celkově 13 % k současné výrobní kapacitě ČEZu (12 153 MW). Celkové investiční náklady na výstavbu těchto dvou zdrojů by měly dosáhnout 1,4 mld. EUR (37,2 mld. Kč). Nové zdroje by měly začít vyrábět v letech 2013 až 2014.
Rovněž dle očekávání ČEZ sdělil, že v lednu 2008 koupí 7 % akcií MOL. MOL se touto transakcí dále brání nepřátelskému převzetí rakouskou firmou OMV. MOL bude mít americkou opci na odkup těchto akcií během tří let za realizační cenu 20 000 HUF/akcii. ČEZ předem dostane opční poplatek, vyplývající z rozdílu mezi realizační a nákupní cenou, a pokrývající kapitálové náklady ČEZu. ČEZ tak po odečtu této opční prémie zaplatí za 7 % akcií MOL 560 mil. EUR (18 527 HUF za akcii MOL). Dále by ČEZ měl od MOLu inkasovat úrokové výnosy, které by ČEZu nejméně pokryly vážené náklady jeho kapitálu (WACC ČEZu jsou 8,5 %). Podle naší kalkulace by tyto úrokové náklady MOLu měly být vyšší (spíše k 10 %). ČEZ by tak na úrokových výnosech měl za celý příští rok (pokud nebude opce realizována) vydělat zhruba 1,5 mld. Kč (při ceně akcií MOL v účetnictví ČEZu 20 000 HUF). V případě neuplatnění opce ze strany MOLu má ČEZ právo akcie komukoliv prodat, ale ČEZ je na druhou stranu údajně jištěn i poplatky ze strany MOLu při neuplatnění opce.
Celkově hodnotíme spolupráci mezi ČEZem a MOLem jako pozitivní pro ČEZ, neboť se ČEZ dostává na trhy ve střední Evropě, kde doposud ve výrobě nepůsobil, a ČEZ si tak upevnil svou pozici v regionu, kde by poptávka po elektřině mela růst rychleji než ve státech západní Evropy (odhad pro ČR pro rok 2008 je mezi 1–2 %).
ČEZ také sdělil, že jednání s akcionáři Mostecké uhelné společnosti (MUS) o její koupi byla neúspěšná a nevedla k žádnému závěru. Jednání jsou tedy znovu na začátku. Akcionáři MUS (bez bližší konkretizace jmen) však dle ČEZu avizovali předložení nových návrhů. ČEZ se vyjádřil i ke spolupráci se skupinou J&T, protože ČEZ má zájem pouze o uhlí z dolu Vršany (není zatížen ekologickými limity) a důl ČSA by mohl připadnout J&T.
ČEZ rovněž oznámil, že v roce 2008 by jeho provozní zisk EBITDA mohl dosáhnout 85,5 mld. Kč a čistý zisk by mohl činit 46,6 mld. Kč (78,7 Kč/akcii). To je prakticky v souladu s naším očekáváním (EBITDA 86 mld. Kč). ČEZ také sdělil, že z konsolidovaného čistého zisku za rok 2007 bez jednorázových položek (odložená daň, nevyfakturovaná elektřina) 37,3 mld. Kč by mohl na dividendách vyplatit 50–60 %. Hrubá dividenda by tak činila 31,5–37,8 Kč/akcii (2,3–2,7% dividendový výnos).
ČEZ dále sdělil, že počínaje vánočními svátky (od zítřejšího dne) je pozastaven odkup jeho akcií (k 20. 12. bylo odkoupeno 8,0 % vlastního kapitálu, zbývá vykoupit pouze 2 %), obnoven bude až ve 4. lednovém týdnu. To může mít negativní dopad na akcie, neboť absence ČEZu v tržní poptávce bude významná. Tak tento krok dnes zřejmě hodnotí i investoři na pražské burze.
„Myslíme se, že ze zveřejněných informací je pro ČEZ nejdůležitější uzavření strategického partnerství s MOL o výstavbě plynových elektráren, které vnímáme pozitivně. Nicméně, nově postavené zdroje samozřejmě budou pro ČEZ generovat finanční přínosy nejdříve v roce 2013. Investoři na pražské burze však tuto transakci hodnotí zatím negativně a akcie ČEZu klesají o 3% d/d a obchodují se za 1342,5 Kč/akcii. Negativně je dle našeho názoru investory hodnoceno také přerušení zpětného odkupu ze strany ČEZu“ dodává ke společnému podniku analytik Atlantik FT Petr Novák.
--- Zdroj: ATLANTIK FT ---