ČEZ: pátá vodní elektrárna na západě čech spuštěna
15. 6. 2007 – 5:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Zástupci společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje spolu s pozvanými hosty slavnostně otevřeli vodní elektrárnu Bukovec u města Plzně, která je nejmodernějším zařízením svého druhu v celé České republice a také nejnovější elektrárnou celé Skupiny ČEZ. Výše investice do výstavby elektrárny byla 52 milionů korun.
Elektrárna funguje již delší dobu, slavnostní otevření čekalo na dokončení kosmetických úprav jejího okolí. Pozvaní hosté si prohlédli technické vybavení ekologické vodní elektrárny, moderní rybí přechody i 700 m dlouhý přívodní kanál.“ říká generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák.
Malá vodní elektrárna Bukovec stojí na konci obnoveného derivačního kanálu řeky Berounky. Je průtočná a využívá hydrostatický potencionál řeky vytvořený pevným jezem na hranici katastrů plzeňských předměstí Bukovec a Bolevec. Vtok do derivačního kanálu je cca 700 m před elektrárnou a je osazen hrubými česly a stavidly. Vlevo od nich je vtok do rybího přechodu, jehož obloukové koryto ústí do podjezí.
Na vtocích obou turbín elektrárny jsou jemná česla, z nichž zachycené pláví vymetají dva čistící stroje do žlabu ústícího do sběrného kontejneru. Vedle budovy je bazénkový rybí přechod.
Elektrárna je energeticky bezobslužná s automatickým provozem. Dvě Kaplanovy horizontální a plně regulovatelné turbíny mají společný instalovaný výkon 630 kW. Projektovaná roční průměrná výroba elektřiny je 2 400 000 kWh. Stavba začala 4. ledna 2006 a předání elektrárny po komplexních zkouškách proběhlo 5. ledna 2007. Výše investice do výstavby byla 52 milionů korun.
Množství elektrické energie dodané do sítě
2007
leden
únor
březen
duben
květen
kWh
189 770
203 519
274 947
164 353
127 909
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, která patří do Skupiny ČEZ, vyrábí stoprocentně čistou a ekologickou energii. Dceřinou společností ČEZ, a.s. se stala od 1. 1. 2006. Zelenou energii vyrábí v 21 vodních elektrárnách a ve svých záměrech počítá zejména s větrnou energetikou, využitím biomasy a bioplynu.
Malé vodní elektrárny společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje lze najít po celé České republice, například na Labi, Divoké Orlici, Berounce, Vydře, Moravě a Svratce. Nejstarší elektrárnou je MVE Čeňkova pila na Šumavě s instalovaným výkonem 100 kW a rokem vzniku 1912. Nejnovější je MVE Bukovec u města Plzně.. Společnost samotná má sídlo v historické budově malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové.