Česko v pohotovosti: Stopka pro krmiva ze Slovenska a Maďarska kvůli smrtící nákaze
31. 3. 2025 – 14:22 | Domácí | Štěpán Bárta | Diskuze:

Zákaz krmiv ze Slovenska a Maďarska, dezinfekce na hranicích a přísná kontrola vozidel. Česká republika reaguje na vážnou situaci v sousedních zemích a dělá vše pro to, aby zabránila zavlečení obávané slintavky a kulhavky. Je to však dostatečné?
Tvrdý zákaz na krmiva: Slovensko a Maďarsko na černé listině
Slintavka a kulhavka – slova, která nahánějí hrůzu každému zemědělci. Smrtelně nebezpečná nemoc pro hospodářská zvířata se znovu objevila ve střední Evropě a Česká republika začíná jednat. Státní veterinární správa vydala sadu mimořádných opatření, která mají jediný cíl: ochránit české chovy před infekcí, která by mohla napáchat miliardové škody.
Od pátku platí úplný zákaz dovozu sena, slámy, zelené píce a dalších krmiv určených pro hospodářská zvířata ze Slovenska a Maďarska. Právě tam se totiž nemoc znovu objevila. A i když virus neohrožuje přímo lidi, z hlediska ekonomiky může být pro české zemědělství zcela fatální. „Krmivo nebo stelivo může být kontaminováno. Stačí málo a nákaza se může rozšířit do celé republiky,“ uvedl mluvčí SVS Petr Majer.
Dezinfekce a přísná kontrola vozidel
Jen u zákazu to ale nekončí. Drasticky se zpřísnila i pravidla pro vstup vozidel na české území. Všechna auta nad 3,5 tuny, která slouží k přepravě zvířat nebo živočišných produktů, musí být na hranicích dezinfikována – a to i v případě, že jedou prázdná. Přes hranice mohou projet jen přes šest vybraných přechodů, a i tam je čeká důkladná kontrola. Veterináři spolu s celníky a policií kontrolují nejen doklady, ale i fyzický stav vozidel. Dezinfekce je přitom povinná.
Nákaza, která může zničit celé stádo během dnů
Situace vypadá vážně. Slintavka a kulhavka se šíří extrémně rychle – kontaktem, vzduchem, ale i přes předměty. Nakazí-li se jeden kus, během chvíle může být ohrožen celý chov. Poslední výskyt této nákazy na našem území byl v roce 1975. A nikdo si rozhodně nepřeje opakování.
Přijdou další opatření?
Veterinární správa navíc nevylučuje, že přijde s dalšími kroky. V ohrožení je totiž nejen dobytek, ale i celá potravinová soběstačnost země. Chovatelé proto dostali jasné instrukce – maximálně omezit pohyb cizích osob ve svých provozech, pravidelně dezinfikovat prostory a nahlásit každý podezřelý případ.
Zemědělci v nejistotě
Zatímco úřady zasahují, zemědělci si kladou otázku: je to všechno dost? Nákaza se může šířit nenápadně a nenávratně. A pokud by se do Česka skutečně dostala, následky si raději nikdo ani nepředstavuje.