Českému trhu IT budou brzy chybět kvalifikovaní lidé
25. 10. 2007 – 9:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Na vině je podle odborníků z oboru české školství. „Školství je příčinou problémů v mnoha oborech už dlouho.
Systém vzdělávání neodpovídá potřebám průmysl u
Mzdy rostou, ale Češi se k manuální práci nehrnou
České školství dostane nových 59 mld korun
Školy si vytvoří vlastní vzdělávací systémy
České školy nepochopily, že jsme se posunuli do jiného světa, ve kterém potřebujeme sebevědomé, komunikativní a kreativní lidi,“ řekl Zdeněk Pilz, generální ředitel Sun Microsystems. Systém vysokého školství navíc budoucí odborník y dostatečně nemotivuje. Výuka informatiků je vedena tak, aby si firmy mohly vybrat ty nejlepší jedince a vychovat si je podle svých potřeb. Nikdo se ale nestará, co bude s tím zbytkem. „Student zdarma vystuduje obor a když zjistí, že ho to nebaví a začne dělat něco jiného, nic ho to nestojí,“ stěžoval si Lubomír Lízal z CERGE-EI. Jiří Devát z ČSA šel ještě dál: „České školství potřebuje opravdu brutální změnu. Z vysokého školství se musí stát regulérní byznys.“
Aby si český trh s informačními a komunikačními technologiemi udržel úroveň, budou muset v budoucnosti přijít odborníci ze zahraničí. „Vláda by jim měla umožnit snadný vstup,“ řekl Tomáš Ječný ze společnosti Telefónica O2.
Šéfredaktor časopisu Inside Petr Koubský se pak zamýšlel nad samotnou existencí českého trhu s informačními a komunikačními technologiemi. „Český trh ICT je malý a aplikace nehýbou českou ekonomikou. Nepomáhají řešit největší problémy země, jako jsou deficit státního rozpočtu, nepříznivý demografický vývoj, reformy nebo klesající důvěra lidí ve vládu. Možná by na českém IT záležet mohlo, ale ne teď, ne v této podobě,“ uvedl během svého vystoupení Koubský.
Podle Jiřího Deváta nejsou informační a komunikační technologie dostatečně efektivně využívané. „ICT už neznamenají kouzelnou krabičku, která vás ohromí jen tím vším, co dokáže. ICT by nám měly umožnit rozvíjet náš byznys a osobní život,“ řekl Jiří Devát a dodává: „Primárně nepotřebuji, aby inovace vznikaly doma, ale chci, aby dodavatelé porozuměli mým potřebám a pomohli mi řešit problémy.“