Česká republika zaostává v čerpání dotací z evropských fondů
30. 4. 2007 – 5:30 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Česká republika mírně zaostává v čerpání dotací z evropských fondů. Podle analýzy specializovaného útvaru ČSOB EU Centrum jsme k březnu 2007 dokázali získat pouze 26 % dotací z alokace na roky 2004–2006, zatímco Polsko nebo Slovensko přes 30 % dotací. Výsledky prezentovala ČSOB dnes na Fóru Hospodářských novin v Praze.
Pro efektivnější získávání dotací v období 2007 – 2013 má ČSOB několik doporučení. „Je třeba zkrátit proces schvalování a vyplácení dotací a přizpůsobit je ostatním členským zemím. Bylo by dobré zavést zálohové platby i pro investiční projekty malých obcí a nevládních neziskových organizací, které tím pádem budou k čerpání dotací mnohem více motivovány,“ doplnil Bedřich Štogl z ČSOB EU Centra.
Hlavní problémy při čerpání podpory z EU totiž vznikají díky dlouhým řízením o dotacích, které se může protáhnout až na 12 měsíců. Ke zrychlení by pomohlo plně elektronické podávání žádostí tak, jak k tomu již nakročilo ministerstvo průmyslu a obchodu u operačního programu Podnikání a Inovace. Problematické je však i omezené vyplácení zálohových plateb pro neziskové organizace a malé obce nebo vyžadování nadbytečných dokladů k projektům.
„Myslíme, že vyplácení dotací z EU by se mělo zprůhlednit a zefektivnit. Podporu často dostanou i projekty, jejichž hodnota je z pohledu společnosti diskutabilní. Mimo to se dotační prostředky často používají třeba na nákup nadbytečného kancelářského vybavení,“ popsal současný stav čerpání dotací Štogl.
Většina nových členů EU je v přípravě čerpání dotací na období 2007–2013 v pokročilejší fázi než my. Česká republika například předložila Národní referenční strategický rámec a operační programy Evropské komisi až 5. března 2007. V pobaltských státech, Polsku nebo Maďarsku byl ovšem termín odevzdávání již v prosinci 2006. Úředníci Evropské komise tak budou schopni kvalitu předložených dokumentů těchto států posoudit rychleji. Problémy při schvalování klíčových dokumentů ČR se dají očekávat také díky velkému množství operačních programů, které máme s Polskem nejvíce. Například pobaltské země chystají pouze 2 hlavní operační programy, zatímco Česká republika 17.