Češi zase topí naplno: Mrazy zlomily úsporné návyky, spotřeba plynu raketově vzrostla

14. 4. 2025 – 17:25 | Domácí | Štěpán Bárta | Diskuze:

Češi zase topí naplno: Mrazy zlomily úsporné návyky, spotřeba plynu raketově vzrostla
Topení | zdroj: AI DALL-e

Po dvou letech šetření nastal obrat. Tužší zima přiměla domácnosti i firmy znovu naplno otočit kohoutky u topení. Spotřeba plynu v Česku během letošní topné sezony výrazně vzrostla – meziročně o celých 12 procent. A čísla mluví jasně: návrat k vyššímu odběru je patrný napříč republikou.

Chladnější počasí, delší mrazivé období a návrat klasické zimy – právě to jsou hlavní důvody, proč Češi v posledních měsících spotřebovali znatelně více plynu než loni. Potvrzuje to i největší distributor plynu v zemi, společnost GasNet, která zajišťuje zhruba 80 procent plynové distribuce na území Česka. Podle jejích dat bylo během právě končící topné sezony dodáno téměř 4,1 miliardy metrů krychlových plynu, zatímco o rok dříve šlo o 3,65 miliardy.

„Zima byla letos o 2,3 stupně Celsia chladnější než ta minulá, což se výrazně promítlo do zvýšeného odběru. Rekordní byl zejména leden, kdy jsme zaznamenali více než 840 milionů kubíků. A absolutní denní maximum přišlo 17. února, kdy zemi zasáhly kruté mrazy,“ uvedl generální ředitel GasNetu Andrzej Martynek.

Že šlo opravdu o návrat starých časů, potvrzují i další velcí hráči na trhu. Například Pražská energetika (PRE) zaznamenala zvýšený odběr v hlavním městě, Gas Distribution hlásí totéž v jiných regionech. Poptávka po plynu rostla napříč domácnostmi i průmyslem – jakmile teploty klesly hluboko pod nulu, začalo se naplno topit.

A potvrzují to i další čísla. Společnost Amper, která sleduje energetickou bilanci v Česku, uvedla, že první čtvrtletí letošního roku bylo druhým v řadě, kdy spotřeba plynu meziročně stoupla. Naposledy se takový vývoj objevil během energetické krize v roce 2022, kdy lidé i firmy čelili obavám z nedostatku energií a vysokých cen.

Letos byla spotřeba plynu v prvních třech měsících vyšší o 15,2 procenta. Pokud by se však odpočítal vliv extrémního počasí a produkce paroplynové elektrárny v Počeradech, šlo by „jen“ o tříprocentní nárůst. Ani to ale není málo – zejména ve srovnání s posledními dvěma roky, kdy Češi skutečně šetřili, kde se dalo.

Navzdory aktuálnímu nárůstu ale odborníci upozorňují, že spotřeba zůstává oproti předkrizovým letům stále nižší. Úspory tedy nezmizely úplně – spíš si lidé zvykli topit chytřeji. Jenže když venku klesne teplota pod minus deset, zdravý rozum vítězí nad úsporami. A kotle jedou naplno.

Zdroje:

Nejnovější články