Češi vypijí nejvíc alkoholu na světě, hned po Moldavanech
15. 2. 2011 – 20:14 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Moldavané a hned za nimi Češi - to jsou podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) největší konzumenti alkoholu na světě. Informuje o tom v úterý server Tn.cz s odkazem na portál Economist.com.
Největší konzumenti alkoholu jsou z Evropy a bývalých států Sovětského svazu. Nejvíce podle WHO pijí Moldavané, jejich průměrná spotřeba je 18,2 litrů čistého alkoholu na osobu starší než 15 let za rok. Víc než deset litrů z jejich spotřeby představuje podomácku vyrobený alkohol.
Hned na druhém místě jsou Češi. Na každého člověka, kterému je víc než 15 let, vychází v Česku průměrná roční spotřeba 16,45 litru čistého alkoholu.
Na předních příčkách žebříčku jsou i Slováci se spotřebou 13,3 litru alkoholu na člověka ročně.
<%Anketa163%>
Podle zprávy WHO vydané 11. února, byla průměrná spotřeba alkoholu na jednoho člověka v roce 2005 6,1 litru. Přes 15 litrů alkoholu za rok vypije podle průměru každý Maďar, Ukrajinec, Rus, Bělorus, Estonec, Litevec, Rumun, Andořan, Chorvat i Slovinec. Nad 12,5 litru na osobu starší 15 let ročně se dostanou v drtivé většině států Evropy a ve velké části Asie.
Alkohol je podle WHO každoročně v celém světě příčinou 2,5 milionů úmrtí ročně, což jsou téměř čtyři procenta všech úmrtí. To je víc, než má na svědomí AIDS, tuberkulóza nebo násilné činy.
Počet úmrtí roste celosvětově, a to zejména v zemích, kde rostoucí příjmy zvyšují spotřebu alkoholu. Jde hlavně o hustě osídlené země Jižní Afriky, Asie a Indie. Oproti tomu je spotřeba alkoholu nízká v zemích severní a subsaharské Afriky, kde žije mnoho muslimů, kterým pití alkoholu nedovoluje víra.
Jaké zdravotní potíže alkohol přináší?
Alkoholismus představuje největší riziko pro obyvatele Ruska a států Commonwealthu, kde je příčinou každého pátého úmrtí. Dalšími zeměmi, kde alkohol ročně zabíjí tisíce lidí, jsou Brazílie, Kazachstán, Mexiko a Ukrajina.
Alkohol je mimo jiné příčinou rakoviny tlustého střeva, prsu, hrtanu a jater.
Podle zprávy WHO počet mužů alkoholiků převyšuje počet žen alkoholiček v poměru čtyři ku jedné. „Muži se obvykle oddávají hazardnímu pití mnohem častěji než ženy ve všech regionech,“ informuje zpráva.
WHO upozorňuje také na to, že téměř 30 procent z celkové světové produkce alkoholu představují podomácku vyrobené a pašované lihoviny.
-Václav Kozák, Martin Švantner | MED
Kam dál?
- Pití alkoholu na ulici postupně zakazují města i obce. Kde už zákaz platí?
- Alkohol i cigarety začátkem roku 2011 zdraží
- Kuřte a pijte, pomůžete tím státu - alespoň to radí v Rusku
- Pod vlivem alkoholu způsobují nejvíce nehod nezkušení řidiči