Češi stále spoří peníze pod polštář o investičních možnostech moc neví
28. 5. 2007 – 8:57 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Češi jsou při ukládání svých volných finančních prostředků trvale konzervativní a v nabídce investičních možností dostupných na trhu se příliš neorientují. Zjistil to květnový průzkum agentury Factum.
Své peníze mají lidé v České republice nejčastěji uloženy na běžných účtech a každý druhý občan ČR si spoří doma. V popředí zájmu se již několik let drží investice do nerizikových finančních produktů se stání podporou – stavební spoření, penzijní připojištění a životní pojištění. Investice s možností vyššího výnosu, ale i vyšší mírou rizika (cenné papíry, podílové či zajištěné fondy) své místo mezi lidmi stále hledají.
Společnost Factum Invenio realizuje studii zaměřenou na investiční chování obyvatel České republiky již od roku 1995. Dotazování proběhlo ve dnech 29. 3. až 4. 4. 2007 metodou řízených osobních rozhovorů na reprezentativním vzorku populace, který tvořilo 1001 občanů České republiky starších 15 let.
Portfolio investičních příležitostí českých domácností
„Již řadu let se v oblibě mezi českou populací drží šestice finančních produktů – běžný účet, spoření či ukládání peněz doma, stavební spoření, penzijní připojištění, životní pojištění a ukládání peněz na vkladní knížku.“ Uvádí Martin Melichar ze společnosti Factum Invenio.
Občané ČR nejčastěji ukládají své volné finanční prostředky na běžný účet. V současnosti má takto své peníze uloženo sedm z deseti lidí.
Druhý nejčastější způsob nakládání s volnými finančními prostředky představuje spoření doma či ukládání peněz stranou. Tuto formu ukládání peněz v současnosti využívá každý druhý Čech. Jedná se především o starší lidi nad 60 let a osoby s nižšími příjmy domácnosti.
Stavební spoření, jako způsob zhodnocování finančních prostředků, se stále drží v popředí zájmu občanů České republiky. "Smlouvu:penize-265-vzory-smluv-ke-stazeni o stavebním spoření má uzavřenou polovina Čechů. Do stavebního spoření ukládají své peníze častěji lidé v produktivním věku (30 – 44 let) a osoby s vyšším vzděláním . Lze tudíž předpokládat, že se jedná především o investici do vlastního bydlení, či bydlení pro děti.
Více než třetina Čechů má uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění či životním pojištění.
Šestici nejčastěji využívávaných forem ukládání volných finančních prostředků uzavírá vkladní knížka. Tento tradiční bankovní produkt zaznamenal v roce 2006 prudký pokles zájmu. Nicméně v současnosti si na vkladní knížku ukládá peníze stále více než pětina (22 %) obyvatel ČR.
Více než polovina lidí, se domnívá, že v současné době investuje své finanční prostředky efektivně. Při časové komparaci, lze ale zjistit, že Češi se stávají většími realisty, neboť při hodnocení efektivnosti investování svých finančních prostředků mají pozitivní odpovědi klesající trend.
S tímto také úzce souvisí fakt, že pro 70 % lidí není jednoduché se orientovat v nabídce investičních možností dostupných na trhu. Špatnou orientaci v nabídce investic uváděly především ženy, lidé starší 60 let a lidé se základním vzděláním.
Nejčastěji se lidé rozhodují o investování svých volných finančních prostředků sami, případně s partnerem. Tento způsob rozhodování zmínily dvě třetiny dotázaných.