Bydlíte v nájmu? I na vaše dveře může zaklepat exekutor
24. 5. 2011 – 10:59 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Jestli majitel pronajímaného bytu hypotéku splácí nebo ne, se nájemník většinou nedozví. Proto majetek v bytě i byt nezodpovědného majitele může být součástí exekučního řízení. Díky novele exekučního řádu z loňského roku už exekutor nemůže zabavit věci, které patří vám a ne majiteli bytu. Dokazování, je ale složité.
Návštěva exekutorů v pronajatém bytě je nepříjemná jak pro majitele, tak i pro nájemníka. Ani pro banku však není vymáhání nesplácené hypotéky žádný med. „Z pohledu banky poskytující hypotéky je cesta k exekuci zdlouhavá a nákladná. Banka je během ní často zastoupená advokátem a musí zaplatit soudní poplatek za podanou žalobu a poměrně dlouho čekat na vydání rozsudku soudem,“ vysvětluje Lukáš Jícha z exekutorského úřadu Tomáše Vrány v Přerově.
Banky často spoléhají například na prodej zástavy v nedobrovolné dražbě, podávají insolvenční návrhy nebo přeprodávají pohledávky jinému věřiteli. Ale ubránit se exekuci lze poměrně snadno, můžete odložit splátky nebo hypotéku refinancovat. Banky se tedy spíše snaží předejít exekucím nemovitostí.
„Jinak je tomu v případě, kdy hypotéku poskytuje nebankovní společnost, která často právě na neopatrnost dlužníka a neschopnost splácet spoléhá. V první vlně ekonomického úpadku dlužník prvních několik spotřebitelských exekucí vyřeší konsolidací a nebankovní hypotékou. Pak dál pokračuje ve svém nezřízeném spotřebním životě a peníze, které mu díky nižším hypotekárním splátkám zbudou, vloží do nových spotřebitelských úvěrů,“ popisuje svou zkušenost Jícha.
Pozor co pedepisujete! Lichváři běžně připisují na směnky nulu navíc
Příběh zadluženého člověka, aneb jak to probíhá
Dlužník pak nemá na splácení a problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Nebankovní věřitel bude po dlužníkovi požadovat sankce za nesplacené pohledávky, podá na něj žalobu a pak i návrh na nařízení exekuce. Pak dojde k dražbě celé nemovitosti.
Nájemce musí předložit fakturu
Že majitel bytu, ve kterém jste v nájmu, má problémy s exekutory, se jen tak nedozvíte. Nejčastěji se to dozvíte až když vám exekutor zazvoní u dveří. Každopádně, když si pronajímáte byt od soukromé nebo právnické osoby a máte v něm svoje věci, schraňujte si veškeré faktury za nábytek a vybavení domácnosti. V případě, že přijde exekutor, nemůže věci patřící prokazatelně vám zabavit. Jako důkaz poslouží zmíněná faktura na jméno, účtenka spolu s výpisem z účtu, případně rozhodnutí o dědictví.
„Pokud se do bytu dostaví vykonavatel za účelem soupisu movitých věci, pak musí osoba od dlužníka odlišná, která je vlastníkem movitého vybavení bytu, být na místě schopna nepochybně prokázat vlastnictví k věcem,“ upřesňuje Jícha. Jestliže nájemník a majitel movitých věcí nedokáže, že věci patří jemu a nikoli dlužníkovi, exekutor je zabaví. Ani pak není vše ztraceno, ale zabavené věci se vymáhají o to složitěji.
„V případě, že není vlastnictví věci prokázáno na místě při soupisu a věc je do soupisu již pojata, může vlastník věci od chvíle, kdy se o soupisu dozví, podat u exekutora do 30 dnů návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Spolu s návrhem musí listinami doložit vlastnictví k věci,“ říká Jícha. Exekutor o souhlasu nebo zamítnutí s vyškrtnutím ze soupisu musí majitele věci informovat nejpozději do 15 dnů od doručení žádosti.
Čestné prohlášení o vlastnictví věcí však nestačí. S navrácením zabaveného vybavení domácnosti může pomoci i věřitel, kterému majitel bytu peníze dluží. Pokud on prohlásí, že věci pojaté do soupisu chce vyškrtnout, může tak exekutor učinit okamžitě. Oprávněnému majiteli však věci exekutoři nedoručí zpět do bytu, odkud je odvezli, ale bude si muset pro ně dojet.
„Nejvyšší soud České republiky se vyslovil, že v případě movitých věcí jde o dluh odnosný a místem plnění a vydání věcí je exekuční sklad,“ doplňuje Jícha.
Dříve, tedy před novelou exekučního řádu 1. listopadu 2009, bylo vymáhání nesprávně zabavených věcí složitější a trvalo delší dobu. Když exekutor zabavil věci buď v místě trvalého bydliště, nebo ve vlastním bytě dlužníka, faktura ani jiný doklad o majiteli například nábytku nepomohla. V takovém případě pomohla už jen žaloba na vyloučení z exekuce a soud.
Exekuce se nevyhnou ani důchodům, exekutoři loni zabavili důchodcům 514 milionů
- Exekuce: Jakou částku vám exekutor musí nechat pro vaše potřeby?
- Exekuce majetku: Co vám exekutor nesmí zabavit
Co všechno poslouží jako důkaz o vlastnictví:
- faktura na jméno
- účtenka spolu s výpisem z účtu s konkrétní platbou
- kupní smlouva
- rozhodnutí o dědictví
- vypořádání společného jmění manželů
- také pomůže žádost o vyškrtnutí ze soupisu od věřitelů dlužníka
-František Veselý | Hypoindex.cz | Jak probíhá exekuce nemovitostí?