Boom ve stavebnictví přeje hypotékám i stavebním spořitelnám
13. 4. 2007 – 14:11 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Stavební spořitelny půjčily na bydlení v prvním čtvrtletí letošního roku 13,7 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 29 procent více. Rovněž roste zájem lidí o nové smlouvy, i když ne již takovým tempem jako v minulosti.
Spořitelny uzavřely meziročně o přibližně 8000 více nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek, tedy přes 216.600 smluv. Vyplývá to ze statistik stavebních spořitelen.
Spořitelnám pomáhá stejně jako hypotečním bankám boom bytové výstavby, větší zájem lidí o bydlení, nízké úrokové sazby a v letošním roce i teplejší zima. „Protože potřeba investic do bydlení je dána zvyšujícím se standardem bydlení a stavem bytového fondu, vzrůstá každoročně také objem peněz, který lidé na své bydlení potřebují,“ komentoval výsledky tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.
Za celý loňský rok poskytly spořitelny podle svých údajů úvěry za téměř 53 miliard korun, celý trh tak stoupl o více než pětinu. Zároveň spořitelny loni uzavřely téměř 826.000 nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek.
Nárůst půjčených peněz zaznamenávají téměř všechny stavební spořitelny, a to více než čtvrtinový. Pokles za první tři měsíce letošního roku v meziročním srovnání vykázala pouze Modrá pyramida, u které roste zájem pouze o překlenovací úvěry, zatímco menší zájem mají její klienti o přidělené úvěry.
Významný nárůst poskytnutých půjček formou úvěrů od stavebních spořitelen podle Šedivého potvrzuje, že stavební spoření je jedním z dobře fungujících pilířů financování bydlení v ČR. „Přírůstky v počtech úvěrových i spořících smluv nás těší o to více, že stavební spořitelny poskytují co do počtu jednoznačně nejvíce úvěrů na bydlení v ČR,“ dodal.
Celkově mají Češi u stavebních spořitelen půjčeno přes 143 miliard korun, které dosud nesplatili. Největší objem nesplacených úvěrů eviduje Českomoravská stavební spořitelna, téměř 65 miliard korun. Následuje Modrá pyramida s 25,9 miliardy korun a Stavební spořitelna České spořitelny s 25,5 miliardy korun.
Češi stavební spoření především využívají jako výhodný způsob ukládání peněz, hlavně kvůli každoroční státní podpoře. Zvyšuje se ovšem počet klientů, kteří využívají úvěry ze stavebního spoření. Spořitelny očekávají, že kolem roku 2010 by mohlo nastat vyrovnání objemu vkladů a úvěrů.
Poměr objemu úvěrů a naspořené částky podle údajů ministerstva financí loni narostl na 37,6 procenta, a proti roku 2005 se tak zvýšil o 4,8 procentního bodu.