Příští rok nám bude zas o něco lépe říkají čísla, politici však nešetří
11. 12. 2015 – 0:17 | Domácí | Martin Slapnička | Diskuze:

Nízká nezaměstnanost a rostoucí česká ekonomika působí pozitivně i na chování firem působících v Česku. 72% z nich chystá pro své zaměstnance zvýšení mzdy. Pravděpodobně bude celkově zas lepší nálada k utrácení a tím dalšímu růstu ekonomiky.
Růst platů by se tak měl odrazit v nákupní síle a potlačit obavy Čechů z dopadu ekonomické krize v roce 2008. Ředitelé českých společností plánují vyšší mzdy i z důvodu udržení konkurenceschopnosti na trhu. Zamezí tak odchodu kvalitních zaměstnanců. Kvalifikovaná pracovní síla je stále nedostatkové zboží. Jako hlavní překážku v růstu firmy jej uvádí 53 procent manažerů a manažerek.
Podle průzkumu hodlá propouštět pouze každý 25. oslovený manažer a naopak 38 procent ředitelů hodlá zaměstnance nabírat. „Výsledky průzkumu potvrzují naši osobní zkušenost, že aktuální nálada na trhu je velmi dobrá. Ekonomika roste a české firmy chtějí investovat do svých lidí. Dobré časy bychom měli využít i pro expanzi a získání nových trhů,“ uvedl řídicí partner KPMG ČR Jan Žůrek.
Do průzkumu Puls ekonomiky se v září zapojilo celkem 731 vysoce postavených manažerů a manažerek z devíti zemí střední a východní Evropy. Českou republiku zastupovalo 200 respondentů převážně z řad majitelů firem, generálních ředitelů a finančních ředitelů.
Díky levné ropě je Česká republika téměř v deflaci
Zlevňující potraviny a nízké ceny ropy zapřičiňují téměř nulovou roční inflaci. Česká národní banka nemá nad těmito faktory kontrolu a tak se ani po dvou letech nedostavil očekávaný růst cen.
Česká ekonomika sílí a domácí poptávka roste závratným tempem. Velmi dobrou zprávou pro ekonomiku je, že ani nízká inflace neohrožuje růst mezd. Ty naopak rostou nahoru a zaměstnanci za vidinou lepšího zaměstnání neváhají práci vyměnit. Platy vzrostly o 3,8 procenta. Ani tato výše však nestačí odborům. „Usilujeme o pětiprocentní růst platů,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a dodává, že díky nižší inflaci zaměstnanci dostanou reálně více, a budou tak moct i více utrácet.
I když ekonomika roste, pak se stále nedostaneme nad hranici 27 euro za korunu. Brání tomu závazek ČNB, která se zavázala tuto hranici neprolomit. „ČNB se svého dvouprocentního inflačního cíle nevzdá, jelikož se obává, že by se nižší inflační očekávání promítla v nižším růstu mezd,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Intervence ČNB by měly platit zhruba do poloviny příštího roku, kdy by mohly skončit.
Státní rozpočet na rok 2016 je jen naoko
Příští rok bude stát velmi štědrý. Sice plánuje půjčit si 70 miliard korun nicméně, i tak je to méně než letos. Výdaje státu by během příštího roku měly dosáhnout 1,25 bilionu korun.
Tento ambiciozní plán se ale veze na vlně rostoucí české ekonomiky a nikterak neplánuje dát veřejné finance do pořádku. Díky rostoucí ekonomice si ale přilepší několik skupin příjemců jako jsou například důchodci.
„Vláda marní šanci dát veřejné finance do takového stavu, aby zvládly případné zhoršení ekonomického počasí bez výraznějšího zakolísání,“ myslí si David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte. Podle něj by deficit mohl být o 20 miliard nižší, některé výdaje jsou dlouhodobě nastavené nerozumně.
Největší položkou státního rozpočtu zaberou příští rok důchodci, kde výdaje překročí poprvé 400 miliardard korun. Platy státních úředníků s částkou vyšší než 100 miliard korun budou další významnou částí výdajů.