Kancelář v Praze otevřela Poradna při finanční tísni
21. 1. 2008 – 2:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
V pátek dopoledne otevřela svou kancelář v Praze obecně prospěšná společnost Poradna při finanční tísni, která se stane rádcem předlužených spotřebitelů.
Insolvenční zákon: nové možnosti řešení finančních problémů
Předluženým lidem pomůže insolvenční zákon
Půjčkám se nebrání ani bohatší lidé
Akční nabídky úvěr ů Vás mohou zruinovat
Nejvíce zadlužení jsou lidé mezi 30 a 44 lety
Lidé jsou předlužení, konsolidace úvěrů je v kurzu
Českým rodinám hrozí předlužení kvůli spotřebním úvěrům
Nově vzniklé poradenské centrum je vůbec prvním svého druhu v Česku. Jeho úkolem je především pomáhat dlužníkům hledat řešení v situaci, kdy jim v důsledku neschopnosti splácet dluhy hrozí sociální vyloučení. Zároveň bude Poradna vyvíjet informační a osvětovou činnost mezi potenciálními dlužníky a přispěje tak k principům zodpovědného úvěrování. Zakladateli Poradny jsou Sdružení českých spotřebitelů a Česká spořitelna .
„Objektivně vyhodnotíme situaci spotřebitelů, kteří mají problémy se splácením svých dluhů, a poradíme jim, jaké další kroky mohou podniknout. Budeme hledat zdroj splátek a navrhneme konkrétnímu klientovi řešení podle jeho možností: splátkový kalendář, odklad splátek, v krajním případě i oddlužení atd.,“ vyjmenoval některé z činností Poradny při finanční tísni Karel Suchý, předseda správní rady.
Zaměstnanci poradny také klientům pomohou při telefonické či písemné komunikaci s věřiteli, soudy nebo soudními exekutory. Poradí také zájemcům, kteří si chtějí půjčit peníze, jak si úvěr pořídit zodpovědně. Poradenství bude poskytováno bezplatně, nestranně a nezávisle – Poradna nebude poskytovat, doporučovat ani propagovat jakékoli finanční produkty.
„Svou činností Poradna přispěje k hlubšímu finančně-právnímu povědomí spotřebitelů o problematice zadlužení. Cílem je také ještě větší sociální odpovědnost věřitelských subjektů při poskytování finančních produktů,“ vysvětlil Libor Dupal, předseda představenstva Sdružení českých spotřebitelů. „Proto je důležité, že na projektu spolupracují bankovní a nebankovní instituce a subjekty z neziskového sektoru. Jedině tak může Poradna zcela naplňovat své obecně prospěšné poslání,“ dodal Libor Dupal.
Poradna bude řízena ve spolupráci všech jejích partnerů, kterými se vedle zakladatelů stali Sdružení obrany spotřebitelů, ČSOB , Komerční banka , Raiffeisenbank , Stavební spořitelna České spořitelny a Unicredit Bank . Mezi partnery patří také Erste Stiftung, majoritní vlastník Erste Bank. S dalšími bankami a nebankovními společnostmi bude poradna o přistoupení k projektu jednat. Mediálním partnerem projektu je časopis Blesk.
Činnost Poradny při finanční tísni podpořil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která nad otevřením poradny převzala záštitu.